Дома Живот Трикови со кои помалку ќе го допирате лицето со раце

Трикови со кои помалку ќе го допирате лицето со раце

207
0


Во текот на денот сите по сто пати си го допираме лицето, без воопшто да сме свесни за тоа. Кога го допираме лицето, можно е несвесно ширење на нечистотија и бактерии од рацете на лицето. Покрај тоа, оваа навика може да предизвика мозолчиња, затнати пори и предвремено стареење на кожата.

Оваа навика е длабоко вкоренета во човековото однесување, па затоа е тешко да се ослободите од неа. Сепак, тоа не е невозможно, а ова се методите со кои ќе го прекинеме овој несвесен начин на допирање на лицето:

Најлесен начин да се ослободите од оваа навика е секогаш да ги држите рацете зафатени. Можете да користите топка за стрес или гумена лента со која ќе можете да си играте секогаш кога ќе почнете да го допирате вашето лице.

Друг метод што може да ви биде корисен е визуелизацијата. Користете техники за визуелизација и замислете ги вашите раце како валкани инструменти. Размислете за сите одвратни места и работи што сте ги допреле во текот на денот. Можете исто така да размислувате за ова додека вашите раце се чисти.

Друг корисен трик за да престанете да го допирате вашето лице е да броите секој пат кога го правите тоа. Многу луѓе го допираат своето лице неколку пати во минута, што може да се собере на крајот од денот, а бројот сигурно би ве воодушевил. Затоа, отсега, броете секој пат кога ќе го допрете вашето лице. Ако ви е полесно, запишете го ова во белешките на телефонот за да бидете сигурни.

Ако бројот на допири ви е премногу, користете маркери. Користете маркери за да ги насликате врвовите на прстите на секоја дланка и на надворешната страна на раката. Секој пат кога ќе го допрете вашето лице ќе видите белег на него, па ова ќе биде одличен потсетник да ги држите рацете подалеку од лицето.

Google search engine
Претходна објаваПриказните за добра ноќ делуваат како терапија за децата
Следна објаваЧаша здравје: Сок од морков

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име