Дома Здравје Трае само 4 дена, но нема гладување: ПАЛЕНТА ДИЕТАТА е сè попопуларна

Трае само 4 дена, но нема гладување: ПАЛЕНТА ДИЕТАТА е сè попопуларна

1084
0

Трае само 4 дена, но нема гладување: ПАЛЕНТА ДИЕТАТА е сè попопуларна

Додека ја подготвувате палентата за оваа диета, задолжително вклучете една од најбогатите намирници што секој ја има во фрижидер и дефинитивно ќе бидете сити и енергични


Бидејќи палентата се прави од пченкарно брашно, веројатно не ви е јасно како е можно да ослабете со неа, а експертите истакнуваат дека всушност е поедноставна отколку што изгледа.

Најважната предност на пченкарното брашно е тоа што е богато со растителни влакна , кои докажано позитивно влијаат на слабеењето. Тоа го постигнуваат со помош на два вида влакна – нутроиза и глукоманан , кои учествуваат во регулирањето на нивото на шеќер во крвта и спречуваат нагли скокови на гликоза што доведуваат до постојана потреба за грицкање и прекршување на диетата.

Освен тоа, влакната докажано го намалуваат апетитот бидејќи го продолжуваат чувството на ситост, а се сметаат и за „јадачи на калории“ бидејќи делуваат како сунѓер и спречуваат таложење на калории во стомакот, колковите, задникот…
Исто така, во споредба со повеќето брашна, пченката има помала калориска густина, така што можете да имате обилен оброк кој не е толку калоричен како што би бил ако користите бело пченично брашно.

Според FatSecret , 100 грама жолто пченкарно брашно содржи 361 калории, без холестерол и натриум, како и 76,85 грама јаглени хидрати, 6,9 грама протеини, железо, калциум, калиум, витамин А…

Палентата е вкусна и многу хранлива, а се вели дека со неа е можно да се ослабне

Што е диета со палента?

Диетата базирана на палента, односно пченкарно брашно, е многу популарна во последните години и често може да се најде на Интернет како трик за брзо слабеење. Наводно, со оваа диета за кратко време се губи вишокот маснотии, а трае само четири дена.

Сепак, имајте на ум дека ова е „модна диета“, која не е истражена и нема медицински докази дека е навистина ефикасна и целосно безбедна, затоа не заборавајте да разговарате за тоа прво со вашиот избран лекар или нутриционист.

Рецептот за палента што се јаде на оваа диета

Компоненти:

100 гр палента
2 чаши вода
2 јајца
така
2 лажички сусам

Подготовка

Посолете ја водата и оставете да зоврие, па извадете ја и истурете ја палентата.
Вратете го шпоретот, намалете на средна температура, а потоа брзо промешајте и додадете две свежи изматени јајца.
Кога ќе биде готово, додадете малку сусам.
Диетата со палента е многу популарна, но за неа нема научни студии

Мени за диета Палента

Сите четири дена истото се јаде за три оброци.

понеделник

Појадок: 100 гр палента, шолја јогурт со малку маснотии и една свежа краставица
Ручек: 100 гр палента, 50 гр младо сирење и еден свеж домат
Вечера: 100 гр палента, шолја кефир

вторник

Појадок: 200 гр палента, шолја јогурт со малку маснотии и една свежа краставица
Ручек: 200 гр палента, 50 гр младо сирење и еден свеж домат
Вечера : 100 гр палента, шолја кефир

среда

Појадок : 200 гр палента, шолја јогурт со малку маснотии и една свежа краставица
Ручек : 200 гр палента, 50 гр младо сирење и еден домат
Вечера : 200 гр палента, шолја кефир

четврток

Појадок : 200 гр палента, шолја јогурт со малку маснотии и една краставица
Ручек : 300 гр палента, 50 гр младо сирење и еден домат
Вечера : 200 гр палента, шолја кефир

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име