Дома Здравје Топ 3 зелени пролетни намирници…

Топ 3 зелени пролетни намирници…

148
0

Погледнете кои три зелени намирници се многу здрави и може да се купат на пролет.
Аспарагусот лечи мамурлак
Содржи дури 70 проценти од препорачаната дневна количина на витамин К (важен за правилна апсорпција на калциум во коските) и 20 проценти од препорачаната дневна доза на витамин А (го зајакнува имунолошкиот систем). Тие се одличен извор на протеини и фолна киселина и природен лек за мамурлак.
Марула = антиоксиданти
Зелената салата одгледувана во пролет е богата со антиоксиданти, влакна, витамини К и Ц и фолна киселина. Тие, исто така играат и други важни улоги во различни функции на организмот. Може да го поддржи здравјето на очите.
Младиот кромид ги ублажува алергиите
Содржи кверцетин, антиоксиданс кој делува како антихистамин и ги ублажува симптомите на сезонски алергии. Кверцетинот исто така го регулира крвниот притисок и го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Претходна објаваСветски ден на дивиот свет – 3 март…
Следна објаваЗелени палачинки со спанаќ за појадок, ручек или вечера…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име