Дома Здравје Топлата вода со лимон, природен напиток

Топлата вода со лимон, природен напиток

713
0

Многу познати личности и фитнес инфлуенсери тврдат дека денот го започнуваат со пиење топла вода со лимон

Напитокот има ултрахидрантно дејство, обезбедува добар извор на витамин Ц, ја подобрува кожата, го помага варењето и многу повеќе.

„Немаме многу докази дека пиењето топла вода со лимон ги има сите овие дополнителни придобивки и дека нема ништо покорисно од пиењето билен чај“, рече таа. Но исто така и топла вода со лимон има добар ефект врз целокупното здравје.

Постои и митот за „детоксикација“, но со оглед на тоа што имаме црн дроб и бубрези кои 24 часа се зафатени со детоксикација на нашето тело, овој топол напиток има но не преголемо влијание кога е тоа во прашање.

Иако топлата вода и лимонот не се лек, експертите продолжуваат да нагласуваат дека овој напиток има многу придобивки за нашиот организам, обезбедува хидратација, а има и многу важен витамин Ц. Така, една чаша топла вода со лимон наутро може да помогне се чувствуваме подобро, но тоа нема да го зајакне нашиот имунолошки систем, е заклучокот од ова истражување.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име