Дома Нега и убавина Тоник за коса од рузмарин

Тоник за коса од рузмарин

551
0

Тоник за коса од рузмарин

Рузмаринот е спасител број еден за коса која е слаба и склона кон опаѓање. Ова растение содржи извонредна супстанца, урсолна киселина, која активно ја стимулира циркулацијата на крвта во скалпот. Тоа значи дека повеќе кислород, витамини и хранливи материи ќе стигнат до корените на косата, што ќе придонесе за брз раст на нова коса.

Регенеративните својства на рузмаринот ја подобруваат состојбата и изгледот на косата, и даваат сјај, еластичност и цврстина. Покрај тоа, рузмаринот придонесува и за заздравување на скалпот , благодарение на неговите антиинфламаторни, антисептични и антигабични својства. А здравиот скалп е клучот за добар раст на косата и ветување за спречување на прекумерното опаѓање.

Нема смисла да се чека косата за чудо да почне сама да расте. Исто така, не треба да трошите многу пари на толку рекламираните „иновативни“ производи за коса. Природата има се што му е потребно на нашето тело за здравје и убавина.

Фемина ви предлага да се свртите кон ефикасен домашен рецепт кој ќе ви помогне да го запрете опаѓањето на косата и да го вратите нејзиниот атрактивен волумен. Потребни ви се само три состојки и внимателно да ги следите нашите упатства, како да подготвите моќен тоник за коса од рузмарин .

Тоник за коса од рузмарин

Компоненти

♦ 3 лажички сув рузмарин (или 3 гранчиња свеж)
♦ 1 кесичка зелен чај (или 1 лажичка листови од зелен чај)
♦ 1 парче свеж ѓумбир со дебелина од 1-2 cm
♦ 350 ml вода
♦ шише со распрскувач

Подготовка

♦ Во тенџере загрејте 350 мл вода, додадете зелен чај, рузмарин и исечкано парче ѓумбир (може и крупно изрендано).
♦ Оставете ја течноста да зоврие, намалете ја топлината и варете уште 5 минути.
♦ Тргнете го од оган и држете го покриено додека течноста не се излади.
Се процедува низ ситно мрежеста цедалка и се прелива во шише со распрскувач.

Користете

♦ Нанесете го тоникот секој ден навечер, пред спиење, делејќи ја косата на делови.
♦ Втријте го производот во скалпот со врвовите на прстите 3 минути.
♦ Легнете да спиете без да го измиете тоникот.

Тоник може да се чува во фрижидер до една недела, па обидете се да го користите за тоа време.

Покрај главната состојка, рузмарин, тоникот содржи и зелен чај – фантастично средство за стимулирање на растот на косата. Познато е дека зелениот чај содржи кофеин, кој првенствено ја зголемува микроциркулацијата на крвта во скалпот , а исто така предизвикува побрзо растење на косата, бидејќи го инхибира хормонот DHT (дихидротестостерон), кој е причина за ќелавост, не само кај мажите, туку и кај жените.

Рузмаринот најдобро делува заедно со ѓумбирот – моќен антиоксиданс и антисептик, кој го намалува чешањето, лупењето на скалпот и го отстранува првутот. Ѓумбирот ги снабдува фоликулите на косата со витамини, минерали, масни киселини, ја враќа влажноста, ја зајакнува косата и го спречува опаѓањето на косата.

Многу едноставно, без воопшто да излезете од дома, можете убаво да ја натерате косата да ви порасне, да го смирите воспалениот скалп и да го нахраните со корисни материи.

Воопшто не е важно каква коса имате – кадрава или права. Оваа алатка е погодна за секаков тип и структура на коса. Подгответе го медицинскиот тоник по наш рецепт без одлагање и навистина ќе ве трансформира!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име