Дома Здравје „Тивки“ знаци на сериозни здравствени проблеми испратени од телото како предупредување

„Тивки“ знаци на сериозни здравствени проблеми испратени од телото како предупредување

1217
0

Задолжителна посета на лекар

Дури и знаците кои телото ни ги испраќа, како што се кашлањето или ‘рчењето, може да бидат најраните предупредувања на телото дека се јавува болест. Затоа е важно да се оди на лекар за навреме да се открие евентуален сериозен здравствен проблем
Човечкото тело е совршена машина која ни овозможува да живееме без ограничувања. Ни служи дури и кога го игнорираме. И често се случува да не внимаваме што јадеме, да не мрдаме, но сепак се поднесува. Но, на таа совршена машина, за која често не сме благодарни, ѝ треба грижа и кога работите ќе тргнат наопаку, на почетокот ни испраќа тивки сигнали дека нешто не е во ред .


Но, се случува најчесто да не реагираме на овие знаци, а треба затоа што телото е како автомобил. Потребен е сервис од време на време, но и помали поправки за да може да работи совршено. Затоа е секогаш добро да застанеме и да слушаме што ни кажува телото, бидејќи на тој начин можеме да внесеме промени во нашите животи, но и да избегнеме големи здравствени проблеми.

Лекарите предупредуваат дека мора да обрнеме посебно внимание на некои знаци , погледнете:

Ненадејно губење на тежината

„Ако сте изгубиле повеќе од четири килограми, а не сте биле на диета, не сте вежбале или сте направиле какви било промени во животот, тогаш треба да посетите лекар “, објаснува доктор Ричард Вендер од Американското здружение за рак. Ненадејното губење на тежината често се поврзува со рак на желудникот, белите дробови, хранопроводникот и панкреасот , пишува The Healthy.com.

Осип на кожата, плускавци и чешање

Кожна реакција како што се плускавци и чешање на лактите, колената, задникот, грбот или скалпот може да биде егзема . Но, ова може да биде и симптом на посериозна болест како целијачна болест , автоимуна состојба во која дури и најмала количина на глутен може да предизвика телото да ги нападне сопствените црева. Често во такви случаи е неопходно да се направи биопсија, а кога ќе се воведе диета без глутен, телото ќе биде заштитено од други видови на болести како остеопороза или рак на тенкото црево .

Промени во мокрењето или столицата
Почестото или поретко мокрење може да биде знак за рак на мочниот меур или простата . Дијареа или запек исто така може да бидат знак за здравствени проблеми како што е рак на дебелото црево или јајниците . Може да се јави и надуеност или гасови, ако овие симптоми траат подолго од една недела, важно е да се обратите кај лекар.

Ненадејни изливи на гнев
За многу луѓе, депресијата значи плачење или безволно лежење на каучот. Но, повеќе од половина од луѓето на кои им е дијагностицирана депресија се лути и раздразливи, а овие симптоми се поврзани со потешка долгорочна форма на депресија. „Класичен случај е кога некој одеднаш се налути, а претходно не покажал знаци на лутина “, објаснува психијатарот Филип Маскин.

Ако некое лице го испровоцира својот сопружник или срцето почне да работи забрзано при најмало нарушување, а сите овие реакции траат подолго од две недели , постои голема веројатност дека се работи за депресија. Затоа, важно е да се јавите кај вашиот лекар и да започнете со третман доколку е потребно.

Континуирана кашлица
Кашлицата обично не е симптом на рак, но доколку е долготрајна, треба да внимавате на неа. Тоа може да биде алергија, астма или проблеми со синусите . Но, тоа може да биде симптом на рак на белите дробови , ако има засипнатост, може да биде рак на грлото .

‘Рчењето
Ова е обично симптом на апнеја при спиење, која е поврзана со зголемен ризик од срцеви заболувања. Но, се покажа дека ‘рчењето може да биде сериозен симптом на кардиоваскуларни заболувања . Студија од 2013 година покажа дека дури и пациентите без апнеја можат да ‘рчат, а тоа е поврзано со задебелување на каротидните артерии на вратот; таквото оштетување е претходник на мозочен и срцев удар . Зошто ‘рчењето е проблем? ‘Рчењето може да ги оштети каротидните артерии кои го снабдуваат мозокот со кислород. „Сметаме дека артериите реагираат на вибрациите на ‘рчењето, бидејќи се многу блиску до грлото “, вели авторката на студијата Кетлин Јаремчук.

Необјаснето крварење
Секое необјаснето крварење укажува на тоа дека лицето треба да оди на лекар. Кашлањето крв може да биде симптом на рак на белите дробови, вагинално крварење симптом на рак на грлото на матката или на ендометриумот , крв во столицата знак за рак на дебелото црево и слично. Секое крварење значи дека телото испраќа знаци предупредувања.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име