Дома Живот Тесла јадеше два оброка на ден, секогаш во исто време и ја...

Тесла јадеше два оброка на ден, секогаш во исто време и ја избегнуваше оваа храна

1352
0

Тесла јадеше два оброка на ден, секогаш во исто време и ја избегнуваше оваа храна

Ексцентричниот претприемач Брајан Џонсон го привлече вниманието со своите екстремни мерки за продолжување на животот.

Тој троши околу 2 милиони долари годишно на подмладување и се надева дека тоа ќе му помогне на неговото 46-годишно тело да изгледа и да функционира како да има 18 години, пишува Index.hr.

Иако тајната на бесмртноста останува нерешена, тоа не ги спречи Џонсон и другите современи експерти за долговечност да понудат насоки како да додадат години на животот.

Но, долго пред да се роди некој од тие гуруа, светски познатиот научник разви свој протокол за долговечност кој му помогна да ги победи шансите и да го надживее животниот век на своето време за повеќе од 20 години: Никола Тесла , пишува Popular Mechanics.

Одложена смрт на Никола Тесла

Никола Тесла не живеел вечно. Според неговата биографија, научникот починал недоволно ценет, сам и во сиромаштија на 7 јануари 1943 година од коронарна тромбоза.

Во времето на смртта на Тесла, неговата лабораторија Варденклиф на Лонг Ајленд била затворена речиси 30 години. Тој живеел во хотелот Њујорк на Менхетен, каде неговото однесување станува се поексцентрично.

Иако, наводно, поминал голем дел од своето време чувајќи ги дивите гулаби во парковите во Њујорк, Тесла исто така се обидел, на поттик на Советскиот Сојуз, да развие „зрак на смртта“, што го привлече вниманието на ФБИ.

Меѓутоа, во сите тие трагични околности на смртта на Тесла, постои еден неверојатен елемент – неговата возраст.

Никола Тесла почина на 86-годишна возраст, што е многу подолго од просечниот американски животен век од 62,4 години во тоа време.

Како Никола Тесла се обидел да живее вечно?

Во март 1935 година, списанието Физичка култура објави статија со наслов „Младоста и силата на Никола Тесла на 78 години“. Осум години пред неговата смрт, Тесла му рекол на новинарот: „Додека ми делат две години од мојот 80-ти роденден, јас сум во форма како што имав 20 години“.

Списанието за физичка култура беше основано во 1899 година од Бернард Мекфадиен, кој на некој начин беше првиот американски фитнес инфлуенсер.

Тој ја промовираше својата филозофија за здравје, ставајќи акцент на исхраната и физичката активност, како и неконвенционалните практики како што се постот и воздржувањето од сексуална активност.

Сепак, ова интервју од последните години на Тесла открива дека одредени аспекти од неговиот велнес режим се усогласуваат со модерните стратегии за долговечност. Еве четири тајни за долговечноста на Никола Тесла:

Јадете два оброка на ден

„Физичкиот закон што ги дели дваесет и четири часа на ден и ноќ, исто така, го дели животот на човекот на два периоди – едниот во кој живее, а другиот во кој почива“, изјави Тесла за Корнерс.

„Ова само по себе укажува на пожелноста од два оброци дневно во согласност со светскиот ритам – едниот оброк да ни даде енергија за денот на работа, другиот да го снабдува телото со материјал кој треба да се обнови за време на спиењето.

Тесла тврдеше дека „пробал сè – шест оброци дневно, како и повеќето Европејци; три на ден, еден на ден; Пробав континуирано хранење.“ На крајот, „Решив дека два оброка се најкорисни“.

Кога Корнерс го прашал за времето на оброци според неговата „гастро-кулинарска шема на постоење“, Тесла одговорил:

„Треба да појадуваме два часа пред да почнеме со работа, а два часа потоа да се одмориме. Ако мажот појадува меѓу седум и осум, треба да почне со работа во десет, да работи непрекинато пет или шест часа, што би значело дека неговиот работен ден завршува во три или четири; потоа треба да си оди дома, да посвети неколку часа на рекреација, одмор и вежбање и да го земе последниот оброк помеѓу седум и осум навечер“.

Јадете многу протеини и масти

„Секој оброк треба да содржи малку протеини и малку масти“, предложи Тесла во списанието Physical Culture. „Едниот да гради, другиот да гори“. Протеините се градат, мастите се гориво“.

Тесла не беше голем обожавател на месо, инсистирајќи: „Јадам месо само во ретки интервали, можеби само еднаш или двапати годишно.“ Наместо тоа, тој се сврте кон мешунките („Голема количина на протеини се содржи во мешунките, гравот, грашокот , леќа, итн.“), зеленчук („Зеленчукот е неопходен во секоја диета“) и овошје („Овошјето е исто така суштински дел од секоја добро регулирана диета“).

Ова се согласува со студијата од 2022 година од Универзитетот во Борген, која вели: „…оптималната исхрана се состои од мешунки, цели зрна, јаткасти плодови, зеленчук и овошје“.

Тесла беше уште поконкретен за неговиот избор на храна. „Друга одлична прехранбена состојка е белката од јајцето“, рече Тесла, предвидувајќи го трендот „без жолчка“ неколку децении однапред. „Жолчката содржи железо и витамини кои се добри, но и урична киселина, која што повеќе ја избегнувам.

Пешачете 16 километри секој ден

„Најстимулативната активност според мене е пешачењето. Никогаш не пешачам помалку од шеснаесет километри на ден“, изјави Тесла.

Истражувањата ги поддржуваат здравствените придобивки од пешачењето. Една студија во списанието Американско медицинско здружение Network Open вели дека луѓето кои прават 8.000 или повеќе чекори барем еднаш неделно имаат помал ризик од смрт во текот на една деценија во споредба со оние кои оделе помалку. Сепак, 16 километри дневно се претерани, сугерира студијата.

Без цигари, кафе или секс

Тесла беше човек со неколку пороци. Во едно интервју, тој откри дека е „толку зависен од кафе што му го оптоварува срцето прекумерно“. Затоа престанал да пие кафе, а пијалоците со кофеин ги нарекол отрови.

Слично мислење имал и за пушењето. „Порано многу пушев, но околу 20-годишна возраст ветив дека ќе се откажам и навистина, тоа беше последната пура што ја запалив.

Дисциплината на Тесла не беше ограничена само на кафе и цигари. Како ерген се соочувал со прашања за неговиот целибат. Иако признал дека сексот е важен во животот на човекот, рекол дека „преферира да е во брак со науката“.

Поради Осумнаесеттиот амандман и забрана, Тесла се откажа од алкохолот, иако сметаше дека е корисен.

„Алкохолот ми помогна во животот. „Порано очекував да живеам 150 години, но сега кога се откажав од алкохолот, го намалив животниот век на 135“, објасни тој.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име