Дома Здравје Телото испраќа знаци: Симптоми кои укажуваат на постоење на згрутчување на крвта

Телото испраќа знаци: Симптоми кои укажуваат на постоење на згрутчување на крвта

5185
0

Згрутчувањето на крвта може да се појави кај секого и може да биде опасно по живот ако не се распадне во телото, па затоа е важно да ги забележите знаците што ви ги испраќа телото за да можете да реагирате навреме.

Што треба да знаете за згрутчувањето на крвта?

Згрутчувањето на крвта може да бидат тивки убијци. Тие можат да се манифестираат на многу начини и да доведат до сериозни компликации. Пушењето, високиот крвен притисок и одредени лекови, како што е естрогенот, го зголемуваат ризикот од развој на згрутчување на крвта. Познавањето на симптомите може да ви го спаси животот, изјави медицинскиот техничар Шон Маркезе за EatThis.

Може да имате згрутчување на крвта и да не го знаете тоа

Згрутчувањето на крвта најчесто се наоѓа во нозете и го блокира снабдувањето со кислород до околното ткиво. Сепак, површни или згрутчување на крвта во дел од телото без засегнато ткиво понекогаш може да останат незабележани. Згрутчувањето на крвта што не покажува симптоми е особено опасно бидејќи, доколку не се лекува, сепак може да доведат до сериозни компликации во белите дробови или мозокот – изјави Маркезе.

Скратен здив или вртоглавица

Веројатно ќе го игнорирате заморот, потењето, отежнато дишење или вртоглавица по умерена или енергична активност. Меѓутоа, ако тие се појавуваат често, особено додека одмарате или вршите некоја лесна активност, овие симптоми не треба да се игнорираат. Згрутчувањето на крвта во белите дробови се нарекува белодробна емболија и го спречува кислородот да влезе во крвта. Белодробната емболија може да биде фатална ако не се лекува брзо – изјави Маркезе.

Оток, болка, промена на бојата или печење на кожата на екстремитетите

Ако не сте сигурни за знаците на згрутчување на крвта, отечената или обезбојувана кожа на екстремитетот може да ја помешате со неодамнешна повреда или да игнорирате мала промена на бојата или температурата на ногата. Сепак, тие исто така може да бидат знаци на длабока венска тромбоза или згрутчување на крвта што се формирало длабоко под кожата и ја блокира крвта да стигне до здравото ткиво. Ако почувствувате еднострана остра болка, црвенило, оток или топла кожа во одредена област, побарајте лекарска помош што е можно поскоро. Длабоката венска тромбоза може да доведе до белодробна емболија или посериозни проблеми, вклучително и гангрена, вели Маркезе.

Слабост, гадење, проблеми со видот или говорот

Згрутчувањето на крвта може да се заглави во крвните садови во мозокот, кои се стеснуваат од масните наслаги. Може да настанат и поради траума на главата или удари кои предизвикуваат потрес на мозокот. Бидејќи згрутчувањето на крвта спречува оксигенираната крв да стигне до делови од мозокот, може да се чувствувате вртоглавица, збунетост или да имате проблеми со гледањето или зборувањето. Згрутчувањето на крвта во мозокот може да предизвика широк спектар на невролошки проблеми, од општа слабост до мозочни удари. Доколку чувствувате нешто необично, побарајте лекарска помош што е можно поскоро – советува Маркезе.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име