Дома Здравје ТАХИКАРДИЈА: Што ја предизвикува – Симптоми – природен лек

ТАХИКАРДИЈА: Што ја предизвикува – Симптоми – природен лек

751
0

ТАХИКАРДИЈА: Што ја предизвикува – Симптоми – природен лек

Тахикардија е состојба која предизвикува срцето да чука повеќе од 100 пати во минута.

Постојат три вида:
Суправентрикуларна тахикардија (СВТ) е име за група нарушувања на срцевиот ритам што се карактеризираат со брзина од повеќе од 100 отчукувања на срцето во минута и брзиот ритам потекнува од кој било дел од срцето, освен коморите (вентрикуларна тахикардија).

Вентрикуларна тахикардија (ВТ) – Ова е забрзано чукање на срцето кое започнува во долните комори на вашето срце. Вентрикуларна тахикардија е вклучена во т.н аритмии од периарест и е состојба опасна по живот која може да доведе до вентрикуларна фибрилација, асистолија и ненадејна смрт.

Синусната тахикардија најчесто се јавува како дел од нормалните физиолошки процеси (напор), или како компензација за последиците (на пр. анемија, хиповолемија, хипотензија) или како последица на патолошки процеси (на пр. хипертироидизам).

Тахикардија – што ја предизвикува?
Напорните вежби, треската, стравот, стресот, анксиозноста, одредени лекови и улични лекови може да доведат до синусна тахикардија. Тоа може да биде предизвикано и од анемија, хиперактивна тироидна жлезда или оштетување од срцев удар или срцева слабост.

Суправентрикуларната тахикардија најверојатно ќе ги погоди луѓето кои пушат, пијат премногу алкохол или имаат многу кофеин. Во некои случаи, тоа е поврзано со срцев удар. Почеста е кај жените и децата.

Вентрикуларниот тип е поврзан со абнормални електрични патишта присутни при раѓање (долг QT), структурни срцеви проблеми како што се кардиомиопатија или коронарна артериска болест, лекови или електролитен дисбаланс. Понекогаш причината е нејасна.

Симптоми на тахикардија
Без разлика каков тип на тахикардија имате, може да почувствувате:

Вртоглавица
Зашеметеност
Скратен здив
Болка
во градите Палпитации

Во екстремни случаи, може да се онесвестите или да доживеете срцев удар.
Но, понекогаш супер брзите отчукувања на срцето не предизвикуваат никакви симптоми.

Како да го смирите забрзаното чукање на срцето
Методите за релаксација како длабоко дишење и прогресивна мускулна релаксација ја намалуваат анксиозноста и на тој начин го регулираат пулсот. Длабокото дишење помага да се стимулира вагусниот нерв.

Само масажа – Масирајте ја каротидната артерија со прстите. Се наоѓа под долната вилица на десната страна.

Третмани со вода за лице – Мора да се измиете со ладна вода или да нанесете влажна облога на челото.

Лек за срце по рецепт стар 800 години

Ноќна тахикардија

Ноќната тахикардија е значително зголемување на отчукувањата на срцето што се јавува во текот на ноќта и не е секогаш поврзано со патологијата на срцето, но може да биде предизвикана од нарушувања од различно потекло. Тие вклучуваат: нарушувања на срцевиот ритам, оштетување на ткивото на срцето, срцева слабост, напади на паника и стрес, хипертироидизам, анемија, хормонални промени…

Добро е да се запамети дека кај возрасен може да се зборува за тахикардија кога пулсот во мирување надминува 100 отчукувања во минута (bpm).

Природен лек за тахикардија
Глогот е природен лек за тахикардија. Традиционално се користи во превенција и третман на разни кардиоваскуларни заболувања бидејќи делува така што благо го зајакнува срцевиот мускул, го подобрува протокот на крв низ срцето и ја намалува потребата на срцето за кислород и му помага на срцето да троши помалку енергија за време на пумпањето на крвта.

Глог можете да го консумирате во форма на чај или тинктура. Чајот треба да се пие најмногу 3 пати на ден во тек на 3 недели, по 3 недели направете пауза и продолжете повторно. Се препорачува да се земе тинктурата половина час пред оброк – приближно 3-5 капки.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име