Дома Светски дестинации Сè што не сте знаеле за Мексико

Сè што не сте знаеле за Мексико

283
0

Маријачи, зачинета храна, Фрида Кало, Попокатепетл, Канкун, Чичен Ица, пиперки халапено, Сантана, до задутре би можеле да наброиме познати личности и факти за Мексико.

Не треба да се чудите што знаете толку многу за оваа далечна земја – Мексико е 11-та најнаселена и 14-та по големина земја во светот! За секое нешто што го знаете за Максимо, има барем неколку нешта што не сте ги знаеле.

Град што тоне
Во Мексико ве чека еден од најголемите градови во светот, толку голем што тоне. Мексико Сити се наоѓа во Теотикавана, главниот град на Ацтеките, кој се наоѓаше во средината на езерото Текско. Бидејќи е изграден на земјиште полно со подземни води, се проценува дека околу 25 милиони жители ја цицаат таа вода со таква брзина што градот тоне 7,5 сантиметри годишно.

Најмногу пријавени таксисти
Во Мексико има дури 60.000 регистрирани таксисти, повеќе од која било друга земја во светот. Огромното мнозинство таксисти работат на улиците на Мексико Сити, но тоа не помага многу. Според проценките, жителите на периферијата на Мексико Сити поминуваат дури 24 дена и ноќи заглавени во сообраќај во текот на една година.

Најмногу пирамиди во светот
Ако мислевте дека пирамидите се нешто посебно, тогаш треба да разговарате со Мексиканците. Тие не ни размислуваат за тоа, бидејќи секој регион има своја пирамида, тоа е како да им кажуваш на Холанѓаните колку се прекрасни и ретки ветерници. Најпозната е пирамидата на сонцето во Теотикаван. Припаѓаше на голем комплекс, во чии рамки имаше и терени за мезоамерикански фудбал, прекрасен спорт, познат по жртвувањето на тимот што губи. Пирамидата во Чолула е најголемата пирамида во светот, чиј волумен е дури една третина поголем од Кеопсовата пирамида!

Шарени фестивали
Еден од најпознатите мексикански обичаи е Денот на мртвите, кој се слави секоја година на почетокот на ноември. Иако името би навестувало дека тоа е тажен обичај, напротив, Мексиканците овие денови ги поминуваат во храна, пијалок, веселба и често забави. Овој фестивал е најпознат по шарените маски кои се прават. Кога сме кај боите, мексиканската серија сигурно не би била толку интересна кога се гледа на црно-бел екран. Мексиканецот Гилермо Гонзалес Камарена, човек кој смислил начин да пренесе слика во боја, се погрижил тоа да не се случи. Со други зборови, кој ја измислил телевизијата во боја.

Храна на листата на културно наследство на УНЕСКО
Покрај тоа што ќе видите голем број на места заштитени од УНЕСКО во Мексико, ќе наидете и на храна на листата на културно наследство на УНЕСКО. За среќа, можете да го консумирате ова наследство до душа и нема да ве спречи ниту една асоцијација (освен некој што се бори за заштита на пченката, пиперките и гравот, иако сè уште не сме слушнале). Секако, навистина би било штета да отидете во Мексико и да не пробате чоколада направена по рецепт на Ацтеките и зачинета со лути пиперки. И предупредување, ако јадете халапено, не допирајте ги очите.

Претседател 45 минути
Мексико го држи и рекордот по должината на претседателската функција. Во 1913 година, Педро Ласкураин стана претседател, но по неговата прва средба како претседател, со генералот Викторијан Ворт, тој одлучи да поднесе оставка само 45 минути откако беше избран за претседател. Ова се покажа како сосема мудар потег, бидејќи Ласкураин живееше речиси 40 години, а почина во 1952 година, на 96-годишна возраст, со што стана вториот мексикански претседател со најдолг стаж.

Мексико, најголемата земја во Централна Америка, е опкружена со Карипско Море, Тихиот Океан и Мексиканскиот Залив, па освен истражување, има и многу плажи за уживање.

Претходна објаваХрана која го исфрла никотинот од телото
Следна објаваНајлошото и најдоброто масло за холестерол

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име