Дома Твој готвач Супер едноставна и вкусна салата која ќе ја јадете секој ден

Супер едноставна и вкусна салата која ќе ја јадете секој ден

794
0

Супер едноставна и вкусна салата која ќе ја јадете секој ден

Ајде да направиме супер едноставна и вкусна салата која е совршена за секое време од денот! Ќе користиме свежа зелка, слатко јаболко, крцкав морков и малку млад кромид за да создадеме салата што ќе пукне со вкусови и текстури. За да ги споиме состојќите, ќе исцедиме малку сок од лимон, ќе додадеме кремаст јогурт, сладок мед, лук и малку сенф за дополнителен вкус. Оваа салата не само што е вкусна, туку и многу лесна за составување. Без разлика дали барате брз ручек или здрав прилог, оваа салата е одличен избор. Ајде да започнеме и да подготвиме чинија од оваа вкусна салата од зелка!

Состојки:

400 гр свежа зелка

1/2 лажичка ситна морска сол

1/2 лажичка сода бикарбона

1 свежо јаболко, темелно измиено

1 свеж морков

Грст млад кромид

Сок од половина свеж лимон

4 лажици кремаст јогурт (павлака)

2 лажици природен мед

3 чешниња лук (доколку јадете)

1 лажиче густ сенф

Инструкции:

Започнете со ситно исецкање на 400 грама свежа зелка во голем сад за мешање. Посипете со 1/2 лажичка сол и 1/2 лажичка сода бикарбона, добро измешајте.

Земете ги измиените јаболко и морков и изрендајте ги во садот со зелката.

Ситно исецкајте грст млад кромид и додајте ги во садот.

Исцедете го сокот од половина лимон и прелијте го врз состојките на салатата.

Додадете 4 лажици кремаст јогурт во садот, обезбедувајќи мазен, ладен контраст со чистиот зеленчук.

Посипете 2 лажици природен мед над смесата, додавајќи суптилна сладост.

Иситнете 3 чешниња лук што е можно поситно и додајте ги во салатата доколку сакате.

Конечно, измешајте 1 лажичка густа сенф, измешајте темелно за да се осигурате дека секој залак е заситен со вкус.

Добро измешајте ја салатата за да се соединат сите состојки, осигурувајќи се дека преливот рамномерно го премачкува зеленчукот.

Послужете ја оваа свежа, освежителна салата како прекрасен прилог или лесен, хранлив оброк самостојно. Уживајте во хармоничниот спој на вкусови и текстури што го прават ова јадење уникатно задоволувачко.

Добар апетит!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име