Дома Здравје Стомакот најмногу го иритираат овие 10 намирници кои го отежнуваат варењето

Стомакот најмногу го иритираат овие 10 намирници кои го отежнуваат варењето

651
0


Храната ни обезбедува есенцијални хранливи материи, ни дава енергија и дури може да ни помогне да се бориме против болестите. Сепак, овие придобивки не се однесуваат на сите видови храна. Всушност, во некои случаи има сосема спротивен ефект – одредени видови храна всушност можат да предизвикаат здравствени проблеми, воспаленија, иритација и да ни ја одземат енергијата. Најлошо од сè, конзумирањето одредени намирници во големи количини може да го напрега еден од главните играчи во дигестивниот процес – желудникот. Овие 10 намирници се сметаат за најлоши за желудникот, предизвикуваат надуеност и го отежнуваат варењето.

  1. Пржена храна – Пржената храна содржи многу масти и може да предизвика дијареа. Богати сосови, масни парчиња месо, намази со путер и крем исто така може да предизвикаат проблеми. Експертите препорачуваат пржената храна да се замени со печени и лесни сосови, кои наместо путер или павлака содржат зеленчук.
  2. Цитрус – Бидејќи се богати со влакна и кисели, цитрусот може да го иритира желудникот кај некои луѓе. Избегнувајте портокали, грејпфрут и други агруми доколку имате стомачни проблеми.
  3. Вештачки шеќер – Ако користите премногу гуми за џвакање без шеќер направени со сорбитол, може да добиете грчеви и дијареа. Храната направена со овој вештачки засладувач може да ги предизвика овие проблеми. Американската агенција за храна и лекови (ФДА) предупредува дека може да добиете дијареа ако јадете 50 или повеќе грама сорбитол дневно , иако дури и многу помали количини наводно предизвикуваат проблеми кај некои луѓе.
  4. Премногу влакна – Храната богата со здрави јаглехидрати, како што се цели зрна и зеленчук, се добри за варење. Но, ако почнете да јадете многу од нив, вашиот дигестивен систем може да има проблеми со прилагодувањето. Резултатот е гас и надуеност. Затоа постепено зголемувајте ја количината на влакна што ги јадете.
  5. Грав – Гравот е полн со здрави протеини и влакна, но содржи и тешко сварливи шеќери кои предизвикуваат гасови и грчеви, а нашите тела немаат ензими за да ги разградат . Затоа бактериите во нашите црева ја преземаат таа работа, ослободувајќи ги добиените гасови. Затоа, се советува гравот да се потопува во вода најмалку 4 часа пред да се готви за да се ослободите од некои од проблематичните шеќери.
  6. Зелка и нејзините „роднини“ – Растовитиот зеленчук, како што се брокулата и зелката, ги содржи истите шеќери како и гравот, кои предизвикуваат гасови во желудникот. Овој зеленчук е исто така богат со растителни влакна кои може да го отежнат варењето . Овие намирници многу полесно се варат ако се јадат сирови отколку варени, па наместо да готвите слатка зелка, јадете салата од свежа зелка.
  7. Фруктоза – Храната засладена со фруктоза, како газирани сокови, слатки, овошни сокови, колачи… некои луѓе воопшто не ги сакаат бидејќи тешко се вари, што може да предизвика дијареа, надуеност и грчеви.
  8. Зачинета храна – Некои луѓе добиваат варење или металоиди откако ќе јадат зачинета храна, особено голем оброк. Истражувањата покажуваат дека лутата состојка во чили пиперките, наречена капсаицин , може да биде главниот виновник за овие проблеми.
  9. Млечни производи – Доколку забележите дека млечните производи предизвикуваат дијареа, надуеност и гасови по консумирањето, можеби сте нетолерантни на лактоза. Ова значи дека немате ензим што го вари шеќерот во млекото и другите форми на млечни производи. Лекарите препорачуваат да се избегнува таква храна или да се користи пилула која го содржи ензимот што недостасува.
  10. Пеперминт – Оваа храна за ладење може да ги релаксира мускулите на врвот на желудникот, што предизвикува храната да се движи назад во хранопроводникот. И ако тоа се случува често, киселините се следниот проблем што следи. Слично се случува и поради консумирање чоколадо или кафе. Експертите велат дека е можно да се намали притисокот што ја турка храната назад од желудникот во хранопроводникот, ако некое лице го изгуби вишокот тежина, јаде помали порции и не легнува после јадење.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име