Дома Твој готвач СОЧНА ЧОКОЛАДНА ФАНТАЗИЈА

СОЧНА ЧОКОЛАДНА ФАНТАЗИЈА

4168
0

СОЧНА ЧОКОЛАДНА ФАНТАЗИЈА

Старомодна вкусна, чоколадна торта, брза и лесна. Кога немате време и сакате да направите нешто убаво, ова е вистинскиот рецепт за вас.

ПОТРЕБНИ НАВИКИ:

За кора потребни ви се:

 • 3 јајца (одвојте ги белките од жолчките)
 • 10 лажици шеќер
 • 100 мл масло
 • 200 мл млеко
 • 5 полни лажици мелени ореви
 • 6 полни лажици брашно
 • 1 кесичка (14 гр. ) прашок за пециво
 • 1 полна лажица какао во прав
 • 1 кесичка (10гр) ванилин шеќер
  Печете на 180°C (360°F) 25 минути

За преливот потребно е:

 • 200 мл млеко
 • 6 лажици шеќер
 • 130 гр чоколадо за готвење
 • 150 гр путер (може и маргарин)
 • 200 гр мелени ореви

Деталите погледнете ги во видеото:

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име