Дома Твој готвач СОЧНА, МЕКА И МНОГУ ВКУСНА – ХИТ ПОСЕН ДЕСЕРТ НА ВОДА СО...

СОЧНА, МЕКА И МНОГУ ВКУСНА – ХИТ ПОСЕН ДЕСЕРТ НА ВОДА СО ГРИЗ И ОРЕВИ

3832
0

СОЧНА, МЕКА И МНОГУ ВКУСНА – ХИТ ПОСЕН ДЕСЕРТ НА ВОДА СО ГРИЗ И ОРЕВИ

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
За бисквитот (кора) потребни ви се:

 • 400 мл вода
 • 4 лажици џем по ваш вкус (јас користев џем од сливи)
 • 10 лажици шеќер
 • 8 лажици мелени ореви
 • 1 кесичка (14 гр.) прашок за пециво
 • 1 кесичка (10гр) ванилин шеќер
 • 15 лажици брашно
  33x23cm плех за печење
  Печете на 200°C 25 минути.

За филот потребно е:

 • 350 мл вода
 • 3 лажици шеќер
 • 5 лажици гриз
  Испечениот колач премачкајте го со 2 лажици џем
  Посипете со мелени ореви

Деталите погледнете ги во видеото:

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име