Дома Твој готвач СОЛЕН РОЛАТ: Со ајвар, крем сирење и шунка нема да одолеете! (РЕЦЕПТ)

СОЛЕН РОЛАТ: Со ајвар, крем сирење и шунка нема да одолеете! (РЕЦЕПТ)

971
0

СОЛЕН РОЛАТ: Со ајвар, крем сирење и шунка нема да одолеете! (РЕЦЕПТ)

Ова е еден од најпопуларните рецепти за солени ролни.
Ова е рецепт за еден од најпопуларните солени кифлички на нашите простори. Ајварот му дава посебен шмек , како мал печат на нашата кујна.

КОМПОНЕНТИ

За кората:
јајца – 4

брашно – 5 лажици

масло – 2 лажици

вода – 2 лажици

ајвар – 3 лажици

павлака – 1 лажица

сол – половина мала лажица

прашок за пециво – половина кесичка

За полнење:

крем сирење – едно пакување

павлака – останатиот дел од чашата од која сте ја извадиле лажицата за кора

шунка – 200 грама

магдонос – неколку листови

варени јајца – 2

сирење – 100 грама

кисели краставички – 100 грама

ПОДГОТОВКА:

Како прв чекор, одделете ги белките, па изматете ги во смесата како цврст снег. Во друг сад изматете ги жолчките, па додајте масло, ајвар, павлака и вода.

Кога се добро ќе се измеша, додадете брашно и прашок за пециво. Истурете постепено и мешајте цело време.


Сега е време да посолете, а потоа продолжете да мешате и додадете ја смесата со белките.

После тоа, истурете го во плех обложен со хартија за печење.

Загрејте ја рерната на 180 степени. Оставете да се пече додека не добие убава златна нијанса.

Кога тоа ќе се случи – завиткајте го во ролна во истата хартија на која се печела кората, а потоа оставете малку да се излади.

Измешајте ги сирењето и павлаката, а потоа варените јајца, шунката и краставиците, но прво исечете ги сите на многу мали парчиња. Можете и да рендате.

Потоа отворете ја кората и намачкајте ја со филот, а врз неа ставете од ренданото сирење.

Потоа завиткајте ролате, но без хартијата, потоа завиткајте го во проѕирна фолија и ставете го во фрижидер убаво да се излади.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име