Дома Твој Готвач Солени мафини со млад кромид и сирење…

Солени мафини со млад кромид и сирење…

251
0

Солените мафини со млад кромид добро ќе одговараат на другите јадења од вашето пролетно мени.
Заедно со свежи ротквици и рен, шунка…овие вкусни мафини со сирење и пролетен кромид исто така ќе одат добро. Сè што треба да направите е да го изрендате сирењето, да исецкате млад кромид и да ги измерите состојките, а остатокот од работата ќе го заврши вашата рерна.
Знаеме дека е тешко да се чека за вакво задоволство, па слободно подгответе го рецептот!

Состојки:
250 гр брашно,
1 лажичка прашок за пециво,
½ лажички оригано,
240 мл млеко,
2 јајца,
50 мл маслиново масло,
150 гр рендано сирење,
3 парчиња млад кромид,
Подготовка:
Загрејте ја рерната на 180 степени.
Подмачкајте стандарден калап за 12 мафини или подгответе 12 цврсти корпи или користете готови корпи.
Изматете ги јајцата, додадете ги млекото и маслиновото масло. Потоа додадете ги сите суви состојки, брашно, прашок за пециво, сол и оригано, и мешајте ги со дрвена лажица или шпатула.
На крај, додадете ги ренданото сирење и ситно исецканиот кромид.
Наполнете ги калапите со тесто, но не до горе бидејќи ќе се кренат за време на печењето, па печете ги во загреана рерна 20-25 минути. Проверете со чепкалка за заби дали се готови.

Претходна објаваДали сакате да пиете зелен чај? Ова е најдоброто време од денот за тоа задоволство
Следна објаваДенес е летен Свети Никола

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име