Дома Нега и убавина Совети кои вредат злато: Направете го ова и заборавете на темните кругови

Совети кои вредат злато: Направете го ова и заборавете на темните кругови

4219
0

За свеж изглед

Постојат решенија кои можат да ги камуфлираат темните кругови дури и кога ќе се случат, а денес ви пренесуваме 5 начини како да го спречите нивното создавање!


Променете ги вашите навики во исхраната

Ако очите често ви се отечени или се чувствувате како кожата околу нив да се претворила во „перници“, внимавајте што јадете и пиете. Солената храна и алкохолот предизвикуваат задржување на водата во телото и оток. Ако ги избегнувате, брзо ќе ги намалите „вреќичките“ под очите и отокот на целата област. Освен тоа, долгото избегнување на солена храна и алкохол сигурно ќе ја намали линијата, па ова е уште една добра причина да внесете повеќе овошје и зеленчук и многу здрави течности во исхраната.

Не тријте ги очите

Триењето што се јавува при триење на очите може да предизвика појава на темни дамки, односно пигментација на кожата околу очите. Покрај тоа, на овој начин кожата станува црвена и ќе изгледате како да сте плачеле.

Задолжително спиејте на перница

Доколку спиете на рамна површина, без перница, голема е можноста вишокот вода во телото да се акумулира во пределот околу очите, а вие да се разбудите подуени. Поддржете се со перница (или две) за да ја подобрите циркулацијата и да го намалите отокот околу очите.

SPF

Со возраста кожата природно станува потемна околу очите, па за да ги спречите гените, но и штетното влијание на надворешните фактори (сонце, студ, ветер, снег…) заштитете ја кожата со квалитетна крема со заштитен фактор (најмалку 30!) – дури и во зима. Избегнувајте директен контакт со очите. Сончевите зраци можат дополнително да ја затемнат кожата околу очите, правејќи ги темните кругови уште позабележителни!

Прстот како алатка за шминкање

Ако со прстите нанесувате коректор или пудра на лицето, направете го тоа со нежни движења на прстите за да не ја иритирате оваа чувствителна област.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име