Дома Здравје Совети за борба против главоболката

Совети за борба против главоболката

325
0

Главоболките се еден од најчестите симптоми во медицината – секој човек ги доживува барем еднаш во животот. Ако често имате силни главоболки и тие ве мачат на работа и други активности, обидете се да следите неколку основни совети од вашиот лекар.

И покрај фактот дека тие можат да бидат исклучително силни и непријатни, главоболките обично се бенигни, минливи и не се резултат на сериозни болести. Само во околу 10 проценти од случаите, т.н секундарни главоболки, кои се предизвикани од други болести, понекогаш сериозни, но кои обично се придружени со некои други симптоми.

Избегнувајте стрес

Тензионите главоболки, како една од најчестите, се предизвикани од хроничен стрес. Затоа смејте се, дружете се, поминувајте време со семејството и пријателите. Колку и да звучи невозможно, обидете се да излезете од животниот ритам кој ви наметнува стрес и максимално да се опуштите.

Движете се повеќе

Лекарите имаат тенденција да „препишуваат“ физичка активност како универзален „лек“ за многу здравствени проблеми. И тоа не е без причина! Редовната физичка активност го ублажува стресот, го подобрува расположението, ги опушта мускулите и навистина е добра превенција за многу хронични болки, вклучително и главоболка.

Спијте редовно

Се покажа дека неправилните циклуси на спиење предизвикуваат хронични главоболки. Покрај ритамот, внимавајте и на должината на спиењето. Интересно е што главоболките и другите здравствени проблеми можат да бидат предизвикани од недоволно сон и премногу сон. Оптимално е да спиете околу 7-8 часа на ден, во редовни интервали.

Избегнувајте пушење и алкохол

Само една од негативните последици од пушењето е хипоксија, намалена концентрација на кислород во организмот. Хипоксија директно предизвикува намален проток на кислород во мозокот, што често може да предизвика главоболки. Од друга страна, после конзумирање алкохол, крвните садови во главата се шират, што директно предизвикува главоболки.

Внимавајте со кафето

Интересно е тоа што кафето, во зависност од индивидуалните карактеристики, може да биде „активатор“ за некои главоболки (мигрена), но исто така искуството на некои пациенти вели дека кафето може да ја спречи главоболката или дека се јавува болка доколку не пијат кафе во одредено време. Затоа, одредете ја количината на кафе што најмногу ви се допаѓа, но не претерувајте. Честото консумирање на големи количини кафе може да доведе до други здравствени проблеми.

Лековите можат да помогнат

Доколку главоболките се чести и силни, па морате да пиете лекови против болки, секогаш одлучете се за оние лекови кои може да се купат без рецепт во која било аптека. Доколку, пак, имате толку силна и честа главоболка што ви требаат лекови често, секој ден, не земајте ги, туку обратете се кај вашиот лекар за да ве прегледа и да ви препише соодветна терапија.

Проверете го видот

Стресот поради оштетен вид понекогаш може да биде причина за главоболки. Имено, видот обично не слабее одеднаш, туку постепено, па повеќето луѓе некое време не забележуваат дека се уморни крајно додека читаат или работат на компјутер подолго време.

Претходна објаваСпречете го ‘рчењето со овие седум трикови
Следна објаваСлабеење со лимон и мед

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име