Дома Твој готвач СЛАДОЛЕД ТОРТА ОД 3 СОСТОЈКИ : Нема нешто полесно и побрзо од...

СЛАДОЛЕД ТОРТА ОД 3 СОСТОЈКИ : Нема нешто полесно и побрзо од ова

4494
0

СЛАДОЛЕД ТОРТА ОД 3 СОСТОЈКИ : Нема нешто полесно и побрзо од ова

Сладолед торта со Нутела ќе ве направи помудри кога се десертите во прашање

Компоненти:

250 гр засладена слатка павлака
2 лажици Нутела
300 гр наполитанки

За декорација:
нутела
лешници

Подготовка: Убаво изматете ја слатката павлака, па додадете ја нутелата. Седнете со миксер, па поделете ја смесата на 4 еднакви делови. Калапот со димензии 21×11 малку подмачкајте го, а потоа ставете проѕирна фолија. Истурете го првиот дел од филот, па израмнете го, па наредете ги наполитанките. Потоа продолжете вака додека не ги искористите сите состојки, а последниот ред нека биде филот. Покријте и ставете во замрзнувач 2 часа. Доколку сакате декорирајте со нутела и лешници.

Деталите погледнете ги во видеото:

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име