Дома Светски дестинации Скијање на планините Бјелашница и Игман

Скијање на планините Бјелашница и Игман

763
0

Дали знаете дека е можно да уживате во авантуристички и неверојатен зимски одмор во Европа, без гужви и редици? Ако никогаш не сте слушнале за волшебните скијачки центри во Босна и Херцеговина , ќе се зенесете во вистинска снежна чудесна земја на олимписките планини. Појавувајќи се како алтернатива број 1 за масовните зимски дестинации во Европа , оваа земја е дефинитивно најдобро чуваната зимска тајна во Европа. Оваа место нуди најдобро скијање , особено планината Бјелашница и планината Игман . Освен планината Јахорина, овие две олимписки убавици, и двете сместени во околината на Сараево, мора да ги видат вистинските љубители на скијањето.

Најстрмната планина во БоснаНа само 25 километри оддалеченост од Сараево , планината Бјелашница е сместена во Динарските Алпи. Ова е највисоката и најстрмната планина во Босна и Херцеговина , со највисок врв на 2.067 мнв. Всушност, тоа е земја од соништата за зависници од адреналин, бидејќи нуди стрмнина повеќе од сите други. Планината Бјелашница е една од планините што беа домаќини на алпско скијање за време на Зимските олимписки игри во 1984 година. Ова не беше изненадување бидејќи некои од нејзините патеки припаѓаат на врвните европски скијачки патеки . Исто така, нејзините предизвикувачки шумски патеки се идеални за квалификувани скијачи и сноубордери. Сепак, меѓу 14 км падини, кои се уредуваат на дневна основа, има патеки за сите видови скијачи – од почетници до напредни.

Одлична станица за ски скокови. Недалеку од планината Бјелашница и само 22 километри од Сараево се наоѓа планината Игман . Тоа е всушност северен дел на планината Бјелашница. Бидејќи ова место нуди одлична станица за ски скокови, која исто така беше домаќин на натпреварите за време на Зимската олимпијада во 1984 година. Планината Игман (1.502 м) е малку помала и посоодветна за семејства со деца. Познато е и по исклучително високиот квалитет на воздухот, поради изобилството на борови дрвја.

Безброј зимски задоволства. Без разлика дали преферирате скијање (алпско или нордиско), сноуборд, снег, скијачки тури или можеби скијање на крос-кантри, овие две планини се вистинското место за посета. Локална посебност е и ноќното скијање, што е изводливо и на двете планини. Дури и ако скијањето не е ваше хоби, тука можете да изберете некое од безбројте зимски задоволства како што е пешачењето. Кога сте на некои од највисоките врвови и ако времето е совршено ведро, можеби ќе имате среќа да уживате во неверојатен поглед, вклучително и оној на Јадранското Море.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име