Дома Живот Ситуации и места каде што е најлесно да се заразиме со омикрон

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразиме со омикрон

330
0

Можеби е подобро да ги избегнувате некое време.

Со доаѓањето на новиот вид, коронавирусот почна да се шири уште побрзо од порано. Затоа, некои ситуации и простори е подобро да се избегнуваат ако не сакате да се заразите, советува д-р Гвен Марфи. Иако сојот омикрон голем број луѓе го пребродија сепак сеуште треба да се внимава на овие ситуации и места.

Толпи
„Коронавирусот многу лесно се пренесува. Иако најголем ризик од инфекција е кога сте со луѓе кои имаат симптоми, знаеме дека има и асимптоматски. Тие го пренесуваат вирусот без да го знаат тоа. Всушност, луѓето се најзаразни неколку дена пред да се појават првите симптоми. Вирусот ќе се шири со капки кога заразените луѓе ќе направат капки или дожд, зборуваат или дишат. Ќе се заразите со вдишување на овие капки“, вели докторот.

Разговори
„Доколку слушате некого без никакви проблеми додека зборува, можете да претпоставите дека сте доволно блиску за да се заразите ако е веќе заразен. Носењето маска во овие ситуации во голема мера го намалува ризикот од инфекција, но не ве заштитува 100%. Следниот пат кога ќе разговарате со некого, само направете чекор назад“, вели докторот.

Преполни простори
„Кога е ладно надвор, можете да го видите вашиот здив, сега замислете ги тие облаци здив околу сите во тесен простор без прозорци. Ако само еден од луѓето е заразен, јасно ви е колку лесно може да се пренесе Ковид на другите во таа област без воопшто да знаете. Ризикот од инфекција се намалува со собирање на отворено и проветрување на просторијата“, објаснува докторот за Eat this .

Претходна објаваОва е препорачаната ДНЕВНА ДОЗА мандарини
Следна објаваТестот за мирис може да покаже дали имате недостаток на витамин Д.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име