Дома Здравје Сите пијат вода само со лимон: Ако ја додадете оваа состојка, ќе...

Сите пијат вода само со лимон: Ако ја додадете оваа состојка, ќе ги стопите масните наслаги додека трепнете

1123
0

Сите пијат вода само со лимон: Ако ја додадете оваа состојка, ќе ги стопите масните наслаги додека трепнете

Една од најбараните намирници на TikTok поврзана со губење на тежината е чиа семето. Многу нутриционисти ја фалат чиата затоа што го подобрува варењето, го зголемува внесот на протеини и го стабилизира нивото на шеќер во крвта. Најпопуларниот рецепт на оваа платформа е лимонада со чиа семе.

Сите кои уживаат тврдат дека тоа им помогнало повеќе од вообичаената вода со лимон што ја пиеле секое утро.

За овој пијалок потребни ви се две лажици чиа семе, свежо исцеден сок од еден лимон и – по желба – лажичка сол одозгора. На тоа додадете 2,5 децилитри вода и оставете да отстои петнаесетина минути.

Чиа семето е полно со антиоксиданси кои благотворно делуваат на воспалителните процеси во организмот. Богат е со растворливи влакна, што го прави одличен додаток во исхраната за добар метаболизам и редовна столица.

Нутриционистите се согласуваат дека „чиа трендот“ на TikTok е еден од најздравите што ги виделе неодамна, но нè потсетуваат дека оваа лимонада не е единствениот начин да се користи ова семе.

„Може да се додаде во салати, каши, чорби, па дури и во леб ако сами го замесите“, објаснува д-р Џина Граниќ од Универзитетот во Јужна Флорида. Сепак, за почеток, не треба да се претерува колку чиа семето е корисно за здравјето.

„Не препорачувам да земате повеќе од две лажици“, вели докторот. „Подобро е да започнете со помали количини и да видите како му се допаѓаат на телото. „Кој има дигестивни проблеми, прво треба да се консултира со својот лекар“, тврди тој.

Пребрзото внесување на голема количина на семки во исхраната може да доведе до надуеност и гасови“.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име