Дома Здравје Сируп од смокви: Ви го откриваме рецептот за легендарниот лек за кашлица

Сируп од смокви: Ви го откриваме рецептот за легендарниот лек за кашлица

4636
0

Сируп од смокви: Ви го откриваме рецептот за легендарниот лек за кашлица

Непријатната кашлица е многу честа во овој период од годината, но во вашиот дом се крие лек. Научете како да направите одличен сируп за кашлица од сува смоква.

Можете сами да направите сируп против кашлица користејќи стар, но многу ефикасен рецепт. Се што ви треба се суви смокви и шеќер.

Компоненти:

сад со сечкани смокви

сад со шеќер (иста големина сад)

вода

Постапка:

  1. Во тенџере ставете ги сувите смокви заедно со шеќерот и додадете вода, но колку да ги покрие сите состојки.
  2. Смесата се вари додека шеќерот целосно не се растопи, а смесата стане густа маса слична на сируп. Извадете ги смоквите и истурете го сирупот во чаша.
  3. Голтка во мали голтки во текот на денот и проблемот со кашлицата постепено ќе исчезне. Смоквите може да се користат и против болки во градите, па можете да ги јадете додека се уште топли.
  4. За сите оние кои не можат да јадат шеќер, има и поедноставен рецепт. Сварете литар вода и додадете шест големи суви смокви. Варете ги околу четири минути и извадете ги од водата.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име