Дома Здравје Симптоми на слаба функција на тироидната жлезда

Симптоми на слаба функција на тироидната жлезда

9754
0

Тироидната жлезда, жлезда во облик на пеперутка на вратот, може да има драматично влијание врз голем број телесни функции. Ако сте жена на возраст над 35 години, шансите за нарушување на тироидната жлезда, според некои проценки, се повисоки од 30 проценти.

Според Американското здружение на клинички ендокринолози, најмалку 30 милиони Американци имаат нарушување на тироидната жлезда, додека 50 отсто од пациентите се недијагностицирани. Жените се десет пати повеќе склони кон проблеми со тироидната жлезда.

Тироидната жлезда се наоѓа под гркланот и произведува тироидни хормони кои ја регулираат, меѓу другото, температурата на телото, метаболизмот и работата на срцето.

Работите може да се влошат кога тироидната жлезда работи премалку или премногу.

Што може да предизвика дисфункција на тироидната жлезда? Можеби виновниците се генетиката, автоимуниот напад, бременоста, стресот, недостатокот на хранливи материи, токсините во околината, но експертите се уште не се целосно сигурни.

Еве неколку симптоми кои сугерираат дека треба да ја проверите тироидната жлезда за лекар:

Исцрпени сте

Чувството на исцрпеност може да се поврзе со голем број состојби, но постои силна поврзаност со хипотироидизам, нарушување што произлегува од производството на премалку тироидни хормони.

Ако сте уморни веднаш штом ќе се разбудите, дури и откако сте спиеле добро цела ноќ, тоа може да значи дека вашата жлезда не работи доволно добро.

Се чувствувате безволно

Чувството на тага и летаргија може да биде поврзано со симптоми на хипотироидизам. Хормонот на тироидната жлезда може да има ефект врз нивото на „хормонот на среќата“, серотонин, во мозокот.

Нервозни сте и нетрпеливи

Анксиозноста и „чудно чувство“ може да се поврзат со хипертироидизам, кога тироидната жлезда произведува премногу хормони. Вашето тело може да биде преплавено со хормони во петта брзина. Ако не можете да се опуштите, вашата жлезда може да биде во „хипер“ режим.

Апетитот и вкусот на храната се сменија

Зголемениот апетит може да биде знак за хипертироидизам, бидејќи премногу тироидни хормони може да ве одржат да се чувствувате гладни. Забавената тироидна жлезда, од друга страна, може да си игра со вкусовите и мирисите на храната.

Вие сте збунети

Тоа може да биде причина за несоница или стареење, но когнитивните функции може да бидат засегнати од лошата функција на тироидната жлезда. Со премногу тироидни хормони, може да имате потешкотии да се концентрирате, а премалку предизвикува заборавеност и генерално „дупки“ во меморијата. Жените често погрешно го припишуваат ова на менопаузата.

Го изгубивте интересот за секс

Мала или никаква желба за сексуален живот може да биде резултат на нарушување на тироидната жлезда. Премалку тироиден хормон може да влијае на ниското либидо, но кумулативното влијание на другите симптоми на хипотироидата – зголемување на телесната тежина, недостаток на енергија, болки во телото – исто така игра голема улога.

Вие сте возбудени

Тоа треперење чувство што го имате можеби е срце што чука. Може да се чувствувате како вашето срце да чука побрзо или да чука премногу брзо и премногу силно. Го чувствувате во градите или кога ги допирате пулсните точки во грлото или вратот. Палпитациите на срцето може да бидат знак за хипертироидизам.

Сува кожа

Ексфолирањето на сува кожа може да биде знак за хипотироидизам. Промените во текстурата и изгледот на кожата се поврзани со забавен метаболизам, што може да го намали потењето. Кожата со недоволна влажност брзо станува сува. Исто така, ноктите стануваат кршливи и нерамни.

Работата на цревата е непредвидлива

Луѓето со хипотироидизам понекогаш се жалат на запек. Нарушувањата во производството на хормони ќе предизвикаат забавување на варењето. Тоа е еден од трите најчести симптоми на хипотироидизам. Од друга страна, прекумерното производство на тироидни хормони може да предизвика дијареа или почеста столица.

Нарушен менструален циклус

Продолжените периоди со посилна болка може да бидат знак за хипотироидизам. Скратен е и интервалот помеѓу две менструации. Со хипертироидизам, високите нивоа на хормони ги прават менструалните неправилности различни. Крварењето е поблаго и пократко, а интервалот помеѓу менструацијата е подолг.

Болни екстремитети или мускули

Ако имате ненадејно пецкање, вкочанетост или болка во рацете, нозете, стапалата или рацете, тоа може да биде знак за хипотироидизам. Со текот на времето, премалку тироиден хормон може да ги оштети нервите кои испраќаат сигнали од мозокот и ‘рбетниот мозок низ телото. Резултатот се необјаснети пункции и пецкање.

Висок крвен притисок

Високиот крвен притисок може да биде знак за нарушувања на тироидната жлезда, и хипотироидизам и хипертироидизам. Според некои проценки, луѓето со хипотироидизам имаат два до три пати поголеми шанси да имаат висок крвен притисок. Една теорија е дека ниските нивоа на тироидните хормони го забавуваат отчукувањата на срцето, што влијае на моќта на пумпање и флексибилноста на крвните ѕидови. Двете состојби предизвикуваат зголемување на крвниот притисок.

Нарушена регулација на телесната температура

Чувството на студ е поврзано со хипотироидизам. Забавувањето на системот предизвикано од бавната функција на тироидната жлезда значи дека клетките трошеле помалку енергија. Помалку енергија значи помалку топлина. Од друга страна, прекумерната активност на тироидната жлезда ги принудува клетките да произведуваат енергија во петта брзина. Ова е причината зошто луѓето со хипертироидизам понекогаш се загреваат и претерано се потат.

Чудно чувство во вратот

Промените во гласот или чувството на грутка во грлото се поврзани со нарушување на тироидната жлезда. Добро погледнете го вратот за да видите дали има знаци на отекување на тироидната жлезда.

Со помош на рачно огледало, внимавајте на грлото додека голтате вода. Погледнете дали има испакнатини или испакнатини во пределот на тироидната жлезда, што е под гркланот. Ако видите нешто сомнително, консултирајте се со лекар.

Нарушен сон

Дали спиете постојано? Може да биде хипотироидизам. Мрзелива тироидна жлезда ги успорува телесните функции. Не можете да заспиете? Може да биде хипертироидизам. Прекумерната работа на тироидната жлезда предизвикува вознемиреност и го забрзува пулсот, што го отежнува спиењето.

Косата е потенка и опаѓа

Сува, кршлива коса која пука или паѓа може да биде знак за хипотироидизам. Премалку хормон го нарушува циклусот на раст на косата и ги става фоликулите во мирување. Ова може да предизвика губење на косата по целото тело. Премногу активната тироидна жлезда исто така лошо влијае на влакнестата, но само на косата.

Не можете да забремените

Ако долго време безуспешно се обидувате да имате дете, пресуден фактор може да биде хиперактивната или недоволната тироидна жлезда. Двете состојби влијаат на овулацијата, што ја нарушува плодноста.

Висок холестерол

Високите нивоа на лош холестерол што не реагирале на диета, вежбање или лекови се поврзани со хипотироидизам. Зголеменото ниво на лошиот холестерол може да биде предизвикано од мрзелива тироидна жлезда и е причина за загриженост. Нелекуваниот хипотироидизам може да доведе до проблеми со срцето, вклучувајќи зголемено срце и срцев удар.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име