Дома Здравје Симптоми кои ќе укажуваат на низок крвен притисок

Симптоми кои ќе укажуваат на низок крвен притисок

482
0

Симптоми кои ќе укажуваат на низок крвен притисок
Избегнувајте големи оброци, особено оние богати со јаглени хидрати

Хипотензијата или нискиот крвен притисок може да биде прилично незгоден.

Хипотензијата или нискиот крвен притисок можат да бидат прилично незгодни бидејќи го исцрпуваат телото и го попречуваат извршувањето на секојдневните активности.

Не е толку опасен како високиот крвен притисок, но дефинитивно мора да се грижите и за него, поточно треба да посетите лекар.

Систолниот (горен) притисок е притисокот што срцето го создава кога пумпа крв низ артериите.

Дијастолен (долниот) притисок е кога срцето мирува помеѓу два отчукувања. Нормалните вредности на горниот притисок се од 115 до 120 mm Hg, а пониски од 75 до 80 mm Hg. Вредноста од 90/60 mmHg генерално се смета за низок крвен притисок, иако многумина немаат никакви симптоми.

Крвниот притисок е секогаш флуктуирачки, а работите од кои зависи се положбата на телото, ритамот на дишење, храната, пијалоците, лековите и стресот.

Симптоми на низок крвен притисок
Симптомите на низок крвен притисок вклучуваат главоболка, слабост, гадење, вртоглавица, нарушена концентрација, заматен вид, брзо и плитко дишење, студена и бледа кожа и жед. Покрај хроничниот крвен притисок, може да почувствувате и ненадеен пад на крвниот притисок.

Ова се случува кога горниот притисок паѓа од 110 на 90, кога може да почувствувате малаксаност или несвестица за кратко време, бидејќи мозокот одеднаш е лишен од кислород.

Многу луѓе можат да толерираат низок крвен притисок без некои поголеми проблеми. Доколку имате нормално ниски вредности на висок и низок крвен притисок, доволни се периодични прегледи кај вашиот лекар.

Доколку нискиот крвен притисок ви го попречува секојдневието, консултирајте се со лекар за да го подобрите квалитетот на вашиот живот, но и затоа што е можно да се крие сериозна здравствена состојба и проблем зад нискиот крвен притисок.

Нискиот крвен притисок може да биде резултат на неколку здравствени проблеми, од тривијални до сериозни:

  1. Дехидрација, што доведува до низок крвен притисок бидејќи волуменот на циркулирачката крв се намалува поради намаленото количество течност
  2. Бременост
  3. Хормонално нарушување, кога тироидната жлезда лачи повеќе или помалку хормони
  4. Срцеви проблеми како што се бавен пулс, срцев удар или срцева слабост што исто така може да доведе до низок крвен притисок

Како да ја ублажите непријатноста?
Доколку причината за нискиот крвен притисок е непозната или немате специфичен третман, за зголемување на крвниот притисок се препорачува да земате што повеќе вода, билни чаеви и сокови секој ден.

Избегнувајте големи оброци, особено оние богати со јаглени хидрати. Јадете повеќе мали, разновидни оброци.

Вклучете овошје и зеленчук, интегрален леб, риба, нежно пилешко и мисирка во вашето мени.

Во случај на низок крвен притисок, лекарите препорачуваат и редовно вежбање. Корисни се пешачење, пливање, возење и други аеробни вежби. Избегнувајте вежби со нагли промени во положбата на телото и оние во кои главата е под нивото на срцето.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име