Дома Здравје Симптоми кои откриваат дека нешто не е во ред со тироидната жлезда

Симптоми кои откриваат дека нешто не е во ред со тироидната жлезда

3061
0

Можеби сте запознаени со некои симптоми на болест на тироидната жлезда, но има и такви што не би ги очекувале.

Претераната тироидна жлезда предизвикува прекумерно потење, губење на тежината и може да го забрза отчукувањата на срцето. Неактивната тироидна жлезда го прави спротивното – може да ви биде ладно, може да се здебелите… Но, постојат помалку познати симптоми кои можат да откријат дека нешто не е во ред со вашата штитна жлезда.

„МАГЛИНА“ ВО МОЗОКОТ

Тироидната жлезда испраќа одредени хормони до мозокот за да му помогнат да ја заврши својата работа, а кога овој процес ќе се забави поради помалку активна тироидна жлезда, може да се појави еден несакан ефект, а тоа е чувството на „маглина“ во мозокот. Може да забележите дека ви е потешко да се фокусирате, потешко да се сеќавате и дека не можете да размислувате јасно.

ПРОМЕНИ ВО РАСПОЛОЖЕНИЕТО

Дали често се чувствувате лошо и тажно? Зад ова стојат многу причини, но на листата се и проблемите со тироидната жлезда. Депресијата е често еден од првите симптоми дека нешто не е во ред со тироидната жлезда. Депресијата е почеста кога тироидната жлезда е прекумерна активна.

ПРОБЛЕМИ ВО БРЕМЕНОСТА

Истражувањата покажуваат дека нелекуваните проблеми со тироидната жлезда може да доведат до проблеми во бременоста, како што е состојба наречена прееклампсија, која опишува висок крвен притисок/хипертензија што се јавува за прв пат во бременоста во комбинација со присуство на протеини во урината.

МЕНСТРУАЛНИ ПРОБЛЕМИ

Проблемите од овој тип може да бидат симптом на проблеми со тироидната жлезда. Менструацијата која е многу слаба или обилна и нередовна може да биде еден од симптомите. Ако воопшто немате менструација, ова може да биде симптом. Девојките кои имаат проблеми со тироидната жлезда често ја добиваат првата менструација многу рано или многу доцна.

МАТЕН ВИД

Понекогаш состојбата на тироидната жлезда може да предизвика вишок течност да се акумулира во ткивата во близина на очите, а кога тоа ќе се случи, болеста на тироидната жлезда може да предизвика мускулите околу окото кои ги контролираат движењата на очите да станат поголеми. Може да се појават и проблеми со фокусот и видот може да стане заматен. Може да се појават и проблеми со дупликат слики.

СИНДРОМОТ НА КАРПАЛЕН ТУНЕЛ

Вишокот течност се акумулира и во други делови од телото. Во раката има нерви кои испраќаат сигнали низ мекото ткиво или „тунел“ во близина на зглобот, а кога тоа ткиво отекува, може да има притисок врз нервите во таа област. Вкочанета рака, пецкање и слабост што може да ги почувствувате во прстите се нарекува синдром на карпален тунел.

ХРАНАТА ИМА ЧУДЕН ВКУС

Чувството за вкус може да ве измами, а кога тироидната жлезда не работи како што треба, може да предизвика проблеми со вкусот и затоа храната може да има поинаков вкус.

НАМАЛЕНО ЛИБИДО

Кога работата на тироидната жлезда е забавена, истото се случува и со метаболизмот, а токму тој ги контролира органите во телото кои произведуваат хормони неопходни за сексуалната желба. Кога недостасуваат во телото, тоа ќе го почувствувате и самите бидејќи желбата за секс може да се намали.

ГУБЕЊЕ НА КОСАТА

Секојдневно ни паѓа косата, но доколку забележите се повеќе промени на скалпот или дека косата се проретчува, можеби е одговорна и тироидната жлезда. Овој проблем обично се јавува при тешки промени на тироидната жлезда кои траат долго време.

ВИСОК КРВЕН ПРИТИСОК

Помалку активната тироидна жлезда може да предизвика крвните садови да станат помалку флексибилни, што значи дека протокот на крв од срцето до другите делови на телото ќе биде попречен. Претераната тироидна жлезда може да го зголеми крвниот притисок и да придонесе за аритмии.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име