Дома Здравје Се чувствувате надуено и уморно? Еве како да се ослободите од вишокот...

Се чувствувате надуено и уморно? Еве како да се ослободите од вишокот вода од телото, ова растение е чудо

1662
0

Хормоналната нерамнотежа за време на менструалниот циклус, бременоста, менопаузата и ПМС може да ја остави жената отечена, а не е тајна дека многу луѓе забележуваат дека нивните гради се „пополни“ неколку дена пред менструацијата.

Прекумерното внесување сол, шеќер и масти може да придонесе за задржување на водата во организмот, што дополнително се фаворизира со недоволно внесување на витамини од Б комплексот и протеини.

Брзата храна и јадењата кои се многу солени делуваат така што телото почнува да задржува вода, а чувствуваме надуеност во пределот на стомакот и во екстремитетите. Исто така, хроничните болести како што се бубрежни заболувања, белодробни заболувања или артритис може да предизвикаат задржување на водата.

Магдоносот, билката што ја користиме како зачин, има „магична“ моќ. Нејзиното количество во оброците е секогаш мало, па затоа не е доволно да започне излачувањето на насобраната течност од телото.

Магдоносот е одличен сојузник во борбата против уринарните проблеми, бубрежните заболувања и силен диуретик. Како лек може да се користат коренот и листовите од магдонос.

Постојат многу рецепти за подготовка на чај од магдонос, но основниот е овој:

Во зовриена вода (околу еден литар) додадете 5 големи лажици сечкан магдонос.

Оставете ја течноста да отстои дваесетина минути, по што можете да го процедите чајот или да го пиете заедно со сечканиот магдонос.

Чајот од магдонос може да се пие и топол и разладен.

Можете да го пиете секој ден, освен доцна навечер, за да не трчате во тоалет во текот на ноќта (овој чај ќе ве натера да уринирате често).

Многу е важно да се отстрани течноста од телото. Со урина исфрламе отрови, бактерии и други штетни материи.

Научно е докажано дека магдоносот е одличен диуретик, а исто така е и силен антиоксиданс.

Се препорачува консумирање чај од магдонос, но никогаш не треба да претерувате. Консумацијата не треба да биде повеќе од еден литар чај дневно.

Магдоносот е растение кое постои уште од античко време како лек. Нему му се припишувале магиски сили, во антички Рим се верувало дека гризењето лисја од магдонос ја подобрува перцепцијата и интелектуалните способности.

Денес ова растение се користи само како зачин, а добро упатените го користат како лек.

Друг силен диуретик е чајот од пченкарна свила, а за разлика од магдоносот, овој чај има благ, неутрален вкус и може да се пие во поголеми количини.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име