Дома Здравје Се за оваа инфекција:Херпес зостер може да биде многу болен

Се за оваа инфекција:Херпес зостер може да биде многу болен

3572
0

Се за оваа инфекција:Херпес зостер може да биде многу болен

Стресот, некои лекови и одредени медицински состојби може да го реактивираат вирусот и да предизвикаат симптоми на херпес зостер.

Херпес зостер е инфекција која предизвикува болен осип кој може да се појави насекаде на телото. Обично изгледа како меур кој се обвиткува околу левата или десната страна на торзото.

Таа е предизвикана од вирусот варичела-зостер – истиот вирус што предизвикува варичела . Откако ќе ја преболите сипаница, вирусот останува во вашето тело до крајот на животот. Години подоцна, вирусот може повторно да се активира како херпес зостер. Иако не е опасно по живот, тоа може да биде многу болно. Вакцините можат да помогнат да се намали ризикот од вирусот.

Симптоми на херпес зостер

Симптомите обично влијаат само на мал дел на едната страна од телото. Во ретки случаи, херпес зостер може да предизвика болка без осип.

Херпес осип обично се појавува на градите и стомакот, но може да се појави каде било на телото, вклучувајќи го лицето, очите и гениталиите. Се појавува како дамки на кожата, само на едната страна од телото. Малку е веројатно дека осипот е на левата и десната страна од телото.

Симптомите може да вклучуваат:

болка, печење или пецкање

чувствителност на допир

црвен осип кој започнува неколку дена по болката

меурчиња исполнети со течност кои се отвораат и покриваат

чешање

Некои луѓе имаат други симптоми:

треска

главоболка

чувствителност на светлина

замор

Колку долго трае херпес зостер?

Колку долго трае инфекцијата со херпес зостер може да варира од личност до личност, но обично трае три до пет недели. Вашите симптоми може да варираат во секоја фаза, а навременото лекување може да го скрати времетраењето на инфекцијата. Може да потрае и до четири недели за да заздрави херпес осип. Вашата кожа може да биде болна со недели откако ќе се исчисти осипот, но обично се подобрува со текот на времето.

Може да почувствувате симптоми на херпес, како што се чешање, печење, пецкање и течење плускавци до 10 дена. Сè уште може да видите красти и красти од осип до пет недели. Плускавците што течат од херпес може да траат до две недели, а потоа да почнат да се сушат и да формираат красти. Може да видите красти во период од една до три недели потоа. Можете исто така да добиете херпес зостер повеќе од еднаш. Ова може да се случи неколку месеци до 10 години по вашата прва инфекција. Некои луѓе можеби никогаш повеќе нема да добијат херпес зостер.

Како се пренесува херпес зостер?

Не можете да добиете херпес зостер од некој кој има инфекција или сипаница, но може да добиете сипаница од некој што има херпес зостер ако претходно не сте имале сипаници. Кога луѓето добиваат сипаници, вирусот останува во телото. Подоцна може да се реактивира и да предизвика херпес зостер ако имунолошкиот систем на лицето е ослабен. Ова може да се должи на стрес, одредени состојби или третмани како хемотерапија.

Останете подалеку од одредени групи на луѓе ако имате херпес зостер. Не можете да го пренесете на други, но луѓето би можеле да добијат сипаници од вас ако претходно не заболеле од сипаници или ако не ја примиле вакцината против сипаници. Ова се случува затоа што херпес зостер е предизвикан од вирусот на сипаници.

Како се лекува херпес зостер?

Третманот зависи од тоа колку се сериозни симптомите и дали постои ризик од компликации. Ако имате благ осип, можеби нема да ви треба никаков третман и ќе ви бидат понудени лекови кои ќе ви помогнат да го забрзате вашето закрепнување од херпес зостер ако имате ослабен имунолошки систем, ако болката или осип се умерени или ако
осипот влијае на областите на вашето тело освен градите, стомакот и грбот. Обично мора да започнете со земање на лекот во рок од три дена од првото појавување на осипот.

Третманот може да вклучува и лекови за ублажување на болката, како што се лекови против болки, стероидни таблети или лекови кои помагаат при нервна болка.

Ако имате херпес зостер, постојат работи што можете да ги направите за да помогнете во ублажување на симптомите:

земајте парацетамол за ублажување на болката

одржувајте го осипот чист и сув за да го намалите ризикот од инфекција

носете широка облека

користете ладна облога неколку пати на ден

не дозволувајте завои или малтери да се залепат на осипот

не носете облека со груби влакна што може да ја иритираат вашата кожа

Повеќето луѓе се опоравуваат од херпес без никакви проблеми, но понекогаш може да предизвика компликации, како што се:

постхерпетична невралгија, каде што болката продолжува неколку месеци по исчезнувањето на херпес осип

исипот се инфицира, што можеби ќе треба да се третира со антибиотици

лузни или промена на бојата на кожата по заздравувањето на осипот

мускулна слабост

проблеми со очите, што може да доведе до губење на видот, пишува NHS .

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име