Дома Здравје Семки од кајсија – лековита вредност, примена и масло од кајсија

Семки од кајсија – лековита вредност, примена и масло од кајсија

3300
0

Семки од кајсија – лековита вредност, примена и масло од кајсија

Семките од кајсија е всушност семето на плодот на кајсијата (лат. Prunus armeniaca ). Семето е затворено во тврда обвивка и, доколку одлучите да го извлечете, ќе ви треба чекан или слична алатка.

Семките од кајсија се користи во готвењето како засилувач на вкусот, од него се прави ликер, а маслото од семкиод кајсија се користи во козметиката и медицината поради исклучително силните лековити својства.

Семките од кајсија – својства

Амигдалинот е едно од соединенијата присутни во семките од кајсии и може да се претвори во цијанид во телото. Труењето со цијанид ги предизвикува следниве симптоми:

гадење и повраќање,

висока температура,

главоболка,

нервоза и летаргија,

болки во мускулите,

низок крвен притисок.

Дури и 0,3 до 0,5 милиграми цијанид на килограм телесна тежина може да убијат човек, предупредуваат експертите од Европската агенција за безбедност на храна и лекови.

Со оглед на таа доза, излегува дека просечниот возрасен човек може да изеде до три коски кајсија (370 mg) , а за помалите деца, дури и една поголема може да биде фатална (60 g). Сепак, количината на амигдалин , а со тоа и цијанид, може многу да варира од семка до семка , што во голема мера зависи од начинот на одгледување и временските услови во кои растело плодот на кајсијата.

„Многу производители на семки од кајсии, кои ги продаваат на интернет, препорачуваат консумирање од 6 до 10 семки од кајсии дневно, што може да има опасни последици по здравјето “, предупредуваат нутриционистите од медицинскиот портал Medical News Today.

Доколку сепак сакате да консумирате семки од кајсија, ограничете ја потрошувачката на едно до две помали семки дневно, но задолжително консултирајте се со вашиот лекар пред да го направите тоа.

Семки од кајсија – третман на тумор

Семките од кајсија содржат гликозид наречен амигдалин. Од една страна, постојат тврдења дека тоа е најефикасната превенција против ракот, дури и дека ги убива канцерогените клетки. Од друга страна, нема научни докази или истражувања кои би го потврдиле ова тврдење.

Понатаму, постои и синтетичка форма на амигдалин, наречена лаетрил или витамин Б17. Не постои во природата, но се синтетизира во реакцијата на амигдалин и вода . Земањето или инјектирањето на летрил може да предизвика слични симптоми како консумацијата на цијанид. Не е одобрен од ниту една безбедносна агенција, ниту европска ниту американска.

Исто така, не постојат научни докази за поддршка на употребата на латрил во борбата против ракот.

Во семките од кајсија има и т.н Б15 , за кој исто така се сметаше дека лекува рак. Уште во 1980 година беше докажано дека Б15 предизвикува мутации во ДНК, така што предизвикува рак наместо да го лекува.

Масло од семки од кајсија

Маслото од семки од кајсија има широк спектар на намени и се произведува со притискање на семките. Навлажнувачките својства на ова масло се покажаа како одлични при лекување на проблеми како сувост и грубост на кожата. Исто така, нема опасност од труење.

Поволно делува на кожата и косата бидејќи е богат со природни витамини А и Е и линолни и други есенцијални масни киселини, како и минерали. Учествува во подобрување на еластичноста и хидратацијата.

За најдобри резултати, препорачуваме чисто и ладно цедено масло од семки од кајсија без вештачки адитиви.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име