Дома Здравје СЕКОЈ ТРЕТ ДЕН СТАВАМ СОДА НА ПРСТИТЕ: Така решавам еден од најтешките...

СЕКОЈ ТРЕТ ДЕН СТАВАМ СОДА НА ПРСТИТЕ: Така решавам еден од најтешките проблеми

1398
0

СЕКОЈ ТРЕТ ДЕН СТАВАМ СОДА НА ПРСТИТЕ: Така решавам еден од најтешките проблеми

Габите на нозете и ноктите најчесто се резултат на влага, мувла или квасец, а често се болни и непријатни. Бела или жолта дамка на врвот на ноктот обично е првата фаза на инфекција на ноктите, односно габа.

Тие можат да ја променат формата и бојата со текот на времето, а ноктот може да почне да се лупи, што може да биде многу непријатно.


Без третман, обично не можеме да се ослободиме од габите, а она што веројатно не сте го знаеле е дека сода бикарбона е еден од поефикасните домашни лекови за габи.

Како да користите сода бикарбона за да помогнете со габи?

Мешавината од сода бикарбона и оцет е добра токму затоа што содата бикарбона не е фунгицидна, што значи дека нема да ги убие габите, туку ќе го спречи нивното ширење и раст, додека оцетот го користиме за уништување на габите.

Ќе ви требаат:

  • 4 до 5 лажици сода бикарбона
  • 1 шолја бел или јаболков оцет
  • вода
  • натопувач за нозе
  • хартиена крпа

Измешајте една шолја оцет во водата што претходно ја поливте во натопувањето на стапалата. Потопете околу 15 минути, а потоа исушете со хартиени крпи.
Повторете го тоа уште еднаш, но овој пат додадете 4 до 5 лажици сода бикарбона. Повторете неколку пати на ден, двапати без и со сода бикарбона.

Идејата на оваа постапка е дека оцетот прво ќе ги уништи габите, а содата ќе го спречи нивниот понатамошен раст и ширење

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име