Дома Здравје Секој треба да засади чуваркуќа: Вака помага на здравјето

Секој треба да засади чуваркуќа: Вака помага на здравјето

567
0

Секој треба да засади чуваркуќа: Вака помага на здравјето

Домашното скромно растение чуваркуќа има многу слични својства на алое вера, само што неговиот ефект е нешто поблаг. Ова растение не бара да расте и е многу лековито

Тоа е едно од најстарите лековити растенија. Неговите листови содржат муцилагинозен сок кој има лековито, смирувачко и разладувачко дејство на кожата. Работи слично како алое вера, но нешто послабо. Свежо цедениот сок од листовите се користи против проблеми со кожата уште од античко време. Освен слуз, листовите содржат јаболкова и мравја киселина, минерали, шеќер и витамин Ц.

Потеклото на ова зимзелено растение е непознато, иако се смета дека потекнува од Мексико. Во нашето поднебје многу добро порасна, па затоа изобилно расте во пукнатините на карпите, на ѕидовите и покривите на сончеви места. Ова отпорно растение може да издржи температури до 60 степени. Чуваркуќаa (Sempervivum tectorum) одамна е засадена на покривите бидејќи се сметало дека штити од гром.

Повремено, во средината на летото, од розетата израснува исправено цветно стебло до 40 cm со цветови во облик на ѕвезда на врвот. Ова е знак дека животниот циклус на растението е завршен – по цветањето пропаѓа розетата од која изникна цветот, но затоа чуварот создава мали розети кои развиваат корени и стануваат посебни растенија.

Листовите се берат по потреба во текот на целата година и секогаш се користат свежи за лекување. Со оглед на тоа што имаат пријатен кисел солен вкус, во зелените салати може да се додадат ситно исечени свежи листови.

Чуваркуќата е првенствено позната како лековито растение кое помага против изгореници, уши и кожни заболувања, а може да се пие и како чај.

Тинктура против чир на желудникот

Свежите листови треба да се исчистат, исечат, измерат и да се преливаат со еднаква количина од 70 отсто алкохол или добра домашна ракија. За чир или по операција на желудникот, земајте 15-20 капки растворени во половина чаша вода три пати на ден. Во случај на каснување од инсекти, можете да ја нанесете тинктурата на местата кои болат или чешаат.

Чај за воспаление на грлото и непцата

3-4 свежи листови прелијте ги со шолја ладна вода, оставете да зоврие и веднаш тргнете го од оган. Оставете покриено 5 минути и процедете. Земете 1 лажичка чај секој час за мачнини, воспаление на слузницата на устата, воспаление на непцата и гнојна ангина. За проблеми со кожата, чајот може да се користи како лапа или купка.

Масло за кожа

Сомелете и исечкајте седум листови свеж чуваркуќа и исцедете го сокот. Се меша со еднаква количина на бадемово масло. За воспаление на надворешното уво, неколку пати на ден капнете 5 капки од смесата со масло во увото и затворете го увото со памучна вата. Маслото може да се користи и за подмачкување на проблеми со кожата.

Природен афродизијак

7 свежи листови чуваркуќа прелијте ги со 2-3 дл козјо млеко, варете нежно додека не омекнат и јадете со 2-3 варени јајца. Земете три дена по ред. Овој рецепт на Хилдегард фон Бинген се препорачува против недостаток на сексуална желба кај мажите.

Сируп за зајакнување на организмот

Одберете 100 гр свежи листови чуваркуќа, измелете ги, измешајте ги со шеќерот и оставете да отстојат неколку часа на топло место додека не се растопи шеќерот. Додадете 100 гр мед и измешајте додека не стане крем. Сирупот истурете го во тегла и чувајте го затворено на ладно и темно место. Земете една лажичка сируп два пати на ден, наутро на празен стомак и навечер пред спиење. Овој сируп ја чисти крвта, го зајакнува организмот и помага при проблеми со срцето.

Свеж лист

Се користи за лекување на гребнатинки и помали рани, особено рани кои бавно зараснуваат. Помага против мозолчиња, акни, осип, воспаленија и црвенило на кожата, чиреви, херпес, дамки од сонце, отоци, убоди и убоди од инсекти, брадавици, калуси и пченка. Најчест и наједноставен начин на нивна примена е да се исече листот и да се стави директно на ранетата или заболената кожа.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име