Дома Здравје Секогаш имајте во домот масло од кантарион, бидејќи едно шишенце лекува 10...

Секогаш имајте во домот масло од кантарион, бидејќи едно шишенце лекува 10 болести

10229
0

Секогаш имајте во домот масло од кантарион, бидејќи едно шишенце лекува 10 болести

Навистина секогаш треба да го имате при рака маслото од кантарион, неговите лековити својства се одамна познати во народната медицина, лесно се прави, а само едно шише лекува 10 многу непријатни состојби. Во продолжение погледнете го рецептот за подготовка.

Маслото од кантарион се добива од истоимениот жолт цвет. Ова лековито растение расте по рабовите на шумите, во чистини, ливади и покрај жива ограда, а цвета во текот на летото. Јули е месец кога е најлесно да се бере кантарион бидејќи во овој период најмногу цвета.

Уште од античко време, во народната медицина е познато како растение со широк спектар на лековити својства. Има антибактериско, антивирусно и антимикотично (антигабично) дејство и е богато со хиперицин, танини и флавоноиди, кои имаат антиинфламаторно дејство и помагаат во епителизирање на кожата.

Ако имате проблеми со кожата, или сте изгорени од сонце, маслото од кантарион ќе биде одличен избор за нега на кожата. Само внимавајте дека маслото е фототоксично и не е погодно за потемнување. Најдобро е да се користи навечер кога нема сонце. Можете да го нанесете на секакви рани.

Покрај тоа, ова масло ќе помогне и при воспаление на јајниците, вагинални инфекции, габични и вирусни инфекции, вклучувајќи ХПВ, херпес, хемороиди, проширени вени, чиреви, лузни, стрии и акни, ревматизам и гихт, воспаление на мускулите и нервите. Ги спречува раните да лежат подолго време, па затоа се препорачува и за пациенти кои постојано лежат за да се спречи декубитус.

Се користи и за менструални грчеви и за ублажување на болки во мускулите. Ќе биде уште поефикасно ако истовремено пиете чај од кантарион.

Како да се направи?

Во проѕирно стаклено шише истурете литар ладно цедено масло (на пример маслиново масло) и додадете 100 гр кантарион. Покријте го шишето со газа и прицврстете го со гумена лента. Оставете 40 дена на сончево место цветовите да испуштат масло. Потоа добро процедете ја добиената темноцрвена течност преку газа и дополнително притиснете ги цветовите. Да се ​​чува во темно стаклено шише на собна температура .

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име