Дома Здравје Седум начини за природна детоксикација

Седум начини за природна детоксикација

633
0

Загадувањето, лошите навики и животната средина се главните причини за проблеми со белите дробови. Приближно 65 милиони луѓе страдаат од хронични белодробни заболувања. Сепак, тоа не значи дека не постои начин да се одржи здрав овој орган.

Белите дробови имаат магична способност да се лекуваат, но мора да работите напорно. Експертите дадоа 8 совети кои можат да ви помогнат да ги лекувате белите дробови.

Користете терапија со сол
Солената терапија е дишење воздух со мали честички сол. Се нарекува халотерапија и е алтернативен третман за проблеми со белите дробови како што се астма, бронхитис и кашлица. Можете исто така да купите светилка од хималајска сол и да ја користите дома.

Користете масло од оригано
Маслото од оригано е природен деконгестив. За употреба, направете 50:50 мешавина од масло од оригано и бадемово масло. Потребно е само да ставите 1-2 капки под јазикот, потоа држете го 3-5 минути и исплакнете ја устата со вода. За да го почувствувате ефектот, треба да го правите 3 пати на ден во период од 1-4 недели.

Уживајте во топли бањи не повеќе од 3 пати неделно
За полесно дишење, можете да користите освежувач што малку се лади или да се загреете во купка. Два до три пати неделно се доволни за да избегнете проблеми со кожата. Исто така, бањата не смее да биде топла, туку поповолна температура помеѓу 32°C – 40°C.

Избегнувајте одредени
видови храна Започнете со конзумирање на детоксикациска, антиинфламаторна храна како зачинета храна, ротквици и билки. Важно е да се запамети дека некои видови храна ја зголемуваат слузта во белите дробови. Млечни производи, вклучувајќи сирење, путер, јогурт, кефир и млеко и преработена храна како конзервирано месо и други работи.

Исчистете го јазикот
За да ги заштитите белите дробови, потребно е добро орално здравје. Можеби правилно ги четкате забите, но заборавете на јазикот, што е исто така важно за да се избегне таложење на бактерии.

Правете вежби за дишење со свиткани усни
Овие вежби го ослободуваат преостанатиот воздух во белите дробови и предизвикуваат општа релаксација, практикувајте ја оваа техника 4-5 пати на ден.

Вежбајте за да ја исчистите слузта во белите дробови.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име