Дома Светски дестинации Седум места во светот каде се забранети автомобилите

Седум места во светот каде се забранети автомобилите

601
0

Денови исполнети со мир, тишина, птици чврчореат и уживаат во природата – вака изгледа времето поминато на една од овие светски дестинации каде се забранети автомобилите.

Секако, убаво е да се има автомобил – го скратува патувањето од точката А до точката Б, а најдобро е да патувате во удобноста на вашиот автомобил, бидејќи можете да застанете кога и каде сакате. Сепак, замислете накратко свет без автомобили – воздухот би бил почист, улиците потивки, а повеќе би пешачеле или би возеле велосипед. На местата кои ви ги претставуваме луѓето го прават токму тоа, бидејќи возењето е забрането.


Цивита ди Бањередио, Италија

Во ова италијанско село нема автомобили, но уште поинтересен е фактот дека единствениот излез од него е пешачки мост. Живописната локација на градот – на врвот на ридот со поглед на огромен кањон, изгледа навистина фасцинантно.

Halibut Cove, САД

Само околу 90 постојани жители живеат во изолираното село Халибут Ков на Алјаска, што додава шарм на ова прекрасно место без автомобили. Ако тоа не изгледа доволно мирно, постои единствена, пловечка американска пошта.

Ламу, Кенија

Кога ќе го посетите градот Ламу на истоимениот остров во Кенија, наместо автомобил, ќе ве пречекаат магариња. Откако ќе стапнете на островот, ќе разберете зошто. Патиштата, односно пешачките патеки се тесни и кривулести, што го прави возењето речиси невозможно.

Хиторн, Хотел Холандија

Ова може да биде најслаткото место што некогаш сте го виделе. Селото е исполнето со пешачки и велосипедски патеки, но и пловни канали. Всушност, најпопуларниот начин да ги посетите куќите стари со векови со сламени покриви во градот е дефинитивно да го истражите каналот со брод.

Зермат, Швајцарија

Зермат е популарна дестинација за патување, но овој планински град на швајцарските Алпи сè уште сериозно ја сфаќа политиката на место без автомобили. Оние кои сакаат да останат во подножјето на Матерхорн – познат по скијање, планинарење и качување – мора да патуваат со воз, хеликоптер или такси, кои се единствените автомобили со дозвола да ги користат патиштата до Цермат и можат да ве однесат до хотелот.

Хидра, Грција

Недалеку од Атина се наоѓа островот Хидра. Кога ќе излезете од водното такси, ќе ви биде тешко да најдете автомобил, па дури и велосипед на островот. Наместо тоа, посетителите патуваат пеш или со брод до природните извори на Хидра и затскриените плажи.

Cies Острови, Шпанија

Замислете како лежете на недопрена плажа без орди на туристи. Па, тоа е реалноста во овој архипелаг на брегот на Галиција. До архипелагот е пристапен само со брод, нема хотели и дозволува само 1.800 посетители (плус 600 кампери) на островот дневно. Ова е најблиску до кое многумина од нас некогаш ќе стигнат до одмор на приватен остров

Претходна објаваСалата од обарено цвекло
Следна објава8 работи што не сте ги знаеле за габични инфекции

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име