Дома Здравје Седум знаци дека вашето тело има недостаток на витамин Б12

Седум знаци дека вашето тело има недостаток на витамин Б12

1081
0

За разлика од витаминот Д, кој нашето тело може да го произведува само, витаминот Б12 доаѓа само од надворешни извори. Тоа е суштинска хранлива материја што ја користи телото за производство на црвени крвни зрнца, ДНК и нерви. За разлика од повеќето витамини, Б12 може да се најде во растенијата во многу мали количини.

Затоа веганите и вегетаријанците се најподложни на недостаток на витамин Б12 во телото. Едно решение е да се консумираат збогатени производи како што се збогатена соја или млеко од јаткасти плодови.

Вегетаријанците кои консумираат млечни производи, доволни количини треба да се добијат од јајца, млеко и јогурт. Ако избегнувате да јадете месо, јајца и млечни производи, треба да размислите за земање додатоци на витамин Б12. Трудниците и доилките имаат поголема дневна потреба од витамин Б12, а за ова добро е да се консултираат со лекар кој ќе ја одреди вистинската количина.

Храната што ја јадете треба да ви обезбеди доволно витамин Б12 за да избегнете здравствени проблеми, но доколку сте загрижени, побарајте тестови на крвта од вашиот лекар кои ќе покажат кое е неговото ниво. Добриот лекар ќе знае и како да препорача додаток кој ќе биде најдобар за вас доколку покажете знаци на недостаток.

Нам навистина не ни треба многу витамин Б12, згора на тоа, нашите дневни потреби се најниски од сите Б витамини. На повеќето возрасни луѓе им требаат само 2,4 микрограми дневно, но тоа е многу важно за многу телесни функции, а инсуфициенцијата може да предизвика сериозни здравствени проблеми.

Некои намирници се дополнети со витамин Б12 за да се зголемат нивните здравствени придобивки, но храната која природно содржи големи количини на витамин Б12 вклучува млечни производи, јајца, риба, живина, збогатени житарки, говедско месо, школки и хранлив квасец. Меѓу другото, витаминот Б12 помага во борбата против ракот, срцевите заболувања и деменцијата.

Седум знаци на недостаток на витамин Б12:

 1. Замор
  Дали сте постојано уморни? Витаминот Б12 е важен за создавање аеробна енергија во телото. Кога овој витамин не е доволен, телото не добива доволно кислород и енергија. Вртоглавицата е и знак дека не внесувате доволно витамин Б12.
 2. Пецкање и вкочанетост
  Губењето на осетот во рацете и стапалата што го придружува чувството на пецкање како убод од игла може да биде знак за недостаток на витамин Б12. Консултирајте се со вашиот лекар за тестови на крвта за да се утврди причината.
 3. Болки во зглобовите
  Тешката болка во зглобовите која не е резултат на повреда или хронично воспаление, како што е артритис, може да биде знак на тревога. Побавните рефлекси се исто така еден од симптомите кај пациенти со недостаток на витамин Б12.
 4. Забрзана работа на срцето или дишењето
  Плиткото дишење, отчукувањата на срцето и забрзаното чукање на срцето, исто така, може да бидат поврзани со недостаток на витамин Б12. Ако нешто од ова ви пречи, задолжително посетете лекар.
 5. Слабост
  Со тежок недостаток на витамин Б12, може да се појават симптоми како што се целосна слабост, што го отежнува одењето. Покрај мускулната слабост, проблеми со рамнотежа и сопнување може да укажуваат на проблем.
 6. Жолтица
  Жолтицата на кожата и белките на очите е типичен симптом на жолтица, што може да укажува на некои сериозни здравствени проблеми.
 7. Отечен јазик
  Некои пациенти со недостаток на витамин Б12 може да имаат и воспаление на јазикот. Други знаци поврзани со усната шуплина вклучуваат мазен јазик и намалено чувство за вкус

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име