Дома Психолошки совети Седумдневната пауза од социјалните мрежи помага во менталното здравје

Седумдневната пауза од социјалните мрежи помага во менталното здравје

295
0

Одморот од социјалните мрежи служи како детоксикација за мозокот…
Научниците од Велика Британија неодамна открија дека седумдневната пауза од социјалните мрежи кај субјектите предизвика значително подобрување на симптомите на анксиозност и депресија и воопшто ментална благосостојба.

Експертите велат дека е многу лесно да се падне во шема на опсесивно скенирање на социјалните мрежи за лоши вести. Ова се случува особено кога алгоритмите на социјалните мрежи се обидуваат да ни дадат уште повеќе од она што веќе го гледаме.

Но, научниците од Универзитетот во Бат велат дека добар начин да се ослободите од лошото расположение е да се одморите од социјалните мрежи.

Тие велат дека дури и седумдневната пауза од социјалните мрежи како Фејсбук може да ги намали симптомите и да го подобри целокупното чувство за благосостојба.

Исто така, може да ослободи неколку часа време што можете да го користите за други активности. Всушност, некои учесници во новата студија пријавиле дека добиваат дури девет часа неделно.

Истражување
Со цел да ги проучи ефектите врз менталното здравје од прекинот на социјалните мрежи, Др. Џеф Ламберт и неговиот тим по случаен избор сместиле 154 дневни корисници на социјалните мрежи на возраст од 18 до 72 години во една од двете групи. Од првата група беше побарано седум дена да се воздржи од користење на социјалните мрежи. На другата му е дозволено да продолжат со нормално користење.

Основните оценки беа добиени за депресија, анксиозност и благосостојба. Пред паузата, луѓето пријавиле дека поминуваат во просек околу осум часа неделно на социјалните мрежи.

За време на студијата, научниците собрале статистички податоци за времето поминато на учесниците во истражувањето пред екранот. Откриле дека оние кои биле на пауза имале просечно 21 минута време на екранот во текот на неделата, додека другата група ги користела мрежите околу седум часа.

По седум дена, луѓето кои направиле пауза забележале значително подобрување во симптомите на анксиозност и депресија. Тие исто така забележале поголемо чувство на благосостојба во споредба со оние кои не.
Тимот на Ламберт пишува дека во иднина би сакале да истражат дали прекините на социјалните мрежи можат да обезбедат трајни придобивки. Ова можеби би ги направило дел од управувањето со менталното здравје на луѓето.

Претходна објаваПет сосема нормални прашања што луѓето се срамат да ги постават во врска
Следна објаваСОВРШЕН регулатор на шеќерот во крвта! Потребно е само едно јајце и оцет…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име