Дома Твој готвач СВИНСКО ФИЛЕ КОЕ ГО САКА ЦЕЛИОТ СВЕТ: Лесно научете да готвите како...

СВИНСКО ФИЛЕ КОЕ ГО САКА ЦЕЛИОТ СВЕТ: Лесно научете да готвите како професионален готвач

477
0

СВИНСКО ФИЛЕ КОЕ ГО САКА ЦЕЛИОТ СВЕТ: Лесно научете да готвите како професионален готвач

Можете да направите свинско филе како професионален готвач, и тоа е навистина едноставно.

Рецепт за свинско филе

Некои љубители на месото не можат да го замислат ручекот без месо, а бидејќи надвор е неподносливо, секој сака набрзина да направи нешто. Ви предлагаме рецепт кој ќе ве разбуди, а зборуваме за свинско филе. Ова видео е популарно на YouTube , а интересен е и начинот на кој е подготвен. Свинското филе изгледа како да е подготвено од професионалец, а финтата е како се сече месото. Многу е едноставно и трае помалку од 40 минути. Послужете со прилог по ваш избор.

Состојки:

700 гр свинско филе
1 главица лук
1 лажица путер
1 рузмарин

За прелив:
2 лажици соја сос
1/2 лажичка сушен лук
1 лажичка зачини за месо
1 лажичка мед

Подготовка:

Земете парче свинско филе и исечете го на шест ленти со еднаква големина (по должина). Земете 3 ленти, спојте ги и врзете го врвот со врвка што се користи за готвење. Завртете ја плетенката и врзете го крајот со врвка. Направете го истото со другите три ленти. Во тавче растопете го путерот, па ставете ја главицата лук што ја преполовете (рамниот дел свртете го надолу). Додадете рузмарин и кратко пропржете. Потоа додадете ги месните плетенки и пропржете ги од сите страни. Во тавче обложено со хартија за печење ставете ги месото, кромидот и рузмаринот. Во сад направете го преливот мешајќи соја сос, зачини и мед. Премачкајте го месото со преливот. Се пече во рерна на 200°C околу 20 минути.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име