Дома Здравје Само измешајте сол и масло и нема да чувствувате болка!

Само измешајте сол и масло и нема да чувствувате болка!

16231
0

Новото, бурно темпо на живот наметнува некои нови проблеми, со кои нашите предци не се сретнале. Во последниве години, проблемите со цервикалниот дел од ‘рбетот стануваат се почести, главно поради работните места за кои генерално бараат часови седење,

Остеохондрозата на вратот е тешка, но сепак е можна да се лекува. Пробајте многу интересен рецепт. По неговата примена нема да чувствувате болка. Станува збор за масажа смеса која се подготвува со нерафинирано растително масло и сол (можете да користите морска сол). Лековитата смеса ја подготвуваме веднаш за целиот тек на лекувањето. Ќе ви требаат: 10 лажици сол и 20 лажици масло (маслиново, сончогледово).

Подготовка: Во стаклен сад измешајте сол и масло. Затвори. По неколку дена ќе добиете лесна смеса.

Примена: Вратните пршлени треба да се масираат секое утро со енергична масажа, на местата каде што чувствувате болка. Масирајте 2-3 минути на почетокот, додавајќи уште 2-3 минути секој ден, со што времето на масажа ќе достигне 20 минути. Откако ќе ја завршите масажата, избришете го вратот со влажна, топла крпа. При спроведување на таква постапка, може да се појави мала иритација на кожата. Затоа, откако ќе ја завршите масажата, избришете ја кожата со сува крпа и посипете со бебешка пудра.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име