Дома Живот Самоа и Кирибати први ја дочекаа 2021 година

Самоа и Кирибати први ја дочекаа 2021 година

279
0

Многумина од нас ќе бидат среќни да го видат крајот на 2020 година и конечно да ја дочекаат 2021 година.
Луѓето ширум светот ќе го слават почетокот на Новата година, но поради временската разлика, нема да го правиме тоа сите одеднаш.
Пацифичката островска држава Самоа и делови од Кирибати беа првите места во светот што ја пречекаа 2021 година, оставајќи зад себе една година која беше обележана со пандемијата COVID-19 и нејзиниот ефект врз општеството. Потребни се 26 часа за сите временски зони да ја дочекаат новата година.

Самоа и делови од Кирибати се наоѓаат во најоддалечената временска зона на светот, што е 14 часа пред UTC (координираното универзално време).
Киритимати, кој е дел од Кирибати и кој е познат и како Божиќен остров, и е можеби најпознат, Киритимати е дом на скоро 6.500 луѓе.

Островите Чатам на Нов Зеланд и неговите скоро 700 жители ја дочекаа нова година само 15 минути по Самоа и Киритимати, што ги прави второ најрано место на Земјата. Првиот поголем град што ја пречека новата година е Окланд во Нов Зеланд во 11:00 часот по Гринич (6 часот наутро по ET), заедно со Фиџи, Тонга и делови од Антарктикот.

Поради тековната пандемија COVID-19 многу новогодишни настани се откажани. Еден од најголемите настани во светот ќе се одржи во Сиднеј, каде што ќе се одржи масовен огномет над познатите мост на пристаништето и операта. Друг голем настан ќе се одржи во највисоката зграда на светот, Бурџ Калифа во Дубаи.

Претходна објаваДали знаете зошто децата веруваат во Дедо Мраз?
Следна објаваКако светот ја дочека Нова Година 2021 – фото

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име