Дома Здравје Сакате побрз метаболизам? Избегнувајте ги овие три намирници, велат лекарите

Сакате побрз метаболизам? Избегнувајте ги овие три намирници, велат лекарите

4347
0

Сакате побрз метаболизам? Избегнувајте ги овие три намирници, велат лекарите

ХРАНАТА со „празни калории“ обезбедува енергија првенствено во форма на шеќер и нездрави масти, а истовремено нуди минимална хранлива вредност во однос на витамини, минерали и влакна.

Редовното консумирање на овие намирници може да доведе до зголемување на телесната тежина и да го отежни метаболизмот. Кога телото прима калории без придружните хранливи материи што му се потребни за поддршка на метаболизмот, може да стане неефикасно во обработката на тие калории. Оваа неефикасност може да го забави метаболизмот со текот на времето, што го отежнува телото ефикасно да согорува калории и да одржува здрава тежина.

Нутриционистката Лиза Ричардс и докторите д-р Шара Коен и д-р Зишан Афзал открија три празни калорични намирници кои нудат мала или никаква хранлива вредност и го забавуваат нашиот метаболизам.

  1. Чипс од компири
    Оваа популарна закуска, во која сите уживаат, е одличен пример за празна калорична храна која може да придонесе за побавен метаболизам. Чипсот нуди мала хранлива вредност бидејќи содржи високо ниво на нездрави масти, натриум и рафинирани јаглехидрати.

„Преработените грицки како чипсот можат да го забават вашиот метаболизам бидејќи се богати со калории, нездрави масти и натриум. Овие грицки можат да предизвикаат воспаление бидејќи високите нивоа на нездрави масти и натриум можат да придонесат за хронично воспаление во телото“, објаснува Афзал за SheFinds. .

Чипсот не само што влијае на метаболизмот, туку може да доведе и до зголемување на телесната тежина. д-р. Коен препорачува да избегнувате чипс ако сакате да го намалите салото од стомакот.

„Овие крцкави задоволства се познати по тоа што се богати со празни калории и ниски хранливи материи, што може да доведе до зголемување на телесната тежина и сало на стомакот“, предупреди таа.

  1. Слатки закуски
    Слатките закуски, како чоколади, колачи и слатки пијалоци, содржат празни калории и можат да го забават вашиот метаболизам. Високиот гликемиски индекс на слатките закуски предизвикува брзи скокови на нивото на шеќер во крвта, што доведува до последователни несреќи што ги остава поединците да се чувствуваат уморни и да копнеат за повеќе слатка храна.

„Лековите како чоколади, колачи или газирани пијалаци можат да го забават метаболизмот бидејќи предизвикуваат скок на нивото на шеќер во крвта, проследено со пад, што може да доведе до замор и летаргија“, објасни д-р Афзал. Тој тврди дека овие закуски можат да предизвикаат воспаление бидејќи високото ниво на додадени шеќери и рафинирани јаглехидрати може да придонесе за хронично воспаление во телото.

  1. Бел леб
    За разлика од лебот од цели зрна, кој е богат со хранливи материи, белиот леб поминува низ процес на рафинирање кој ги отстранува овие корисни компоненти. Ова резултира со производ со помала содржина на витамини, минерали и влакна.

Редовното консумирање бел леб може да придонесе за зголемување на телесната тежина и забавен метаболизам, бидејќи му недостасуваат хранливи материи потребни за ефикасен метаболизам и може да доведе до скокови на нивото на шеќер во крвта.

„Белиот леб е направен од рафинирани јаглехидрати и му недостасуваат влакна и други корисни хранливи материи“, објаснува Ричардс.

Тој додава дека „рафинираните јаглехидрати се многу воспалителни и брзо се претвораат во шеќер, предизвикувајќи брз пораст на гликозата“. Исто така, редовното консумирање леб може да доведе до зголемување на телесната тежина, бидејќи повеќето леб се направени од рафинирани зрна, шеќер и конзерванси, кои се „воспалителни состојки“, а исто така брзо се разградуваат и се складираат како маснотии, заклучува Ричардс.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име