Дома Здравје Сакате да ја подобрите циркулацијата? Користете ја оваа храна

Сакате да ја подобрите циркулацијата? Користете ја оваа храна

1206
0

Добрата циркулација е многу важна бидејќи овозможува подобар транспорт на кислород и хранливи материи до ткивата на вашето тело, го отстранува јаглерод диоксидот и отпадните производи од ткивата, неопходна е за одржување на животот и подобрување на здравјето на сите телесни ткива.

Иако е неопходно, понекогаш крвта не тече правилно низ телото, тоа може да се случи поради фактори како што се пушење, висок крвен притисок, дијабетес и многу други. Сепак, постојат начини да се подобри циркулацијата на крвта. Некои од нив вклучуваат истегнување, управување со стресот, вежбање и консумирање одредени видови храна и пијалоци.

Овие намирници можат да помогнат:

Цвекло

Заеднички во многу „енергетски“ пијалоци, цвеклото е познато по своите својства за зголемување на енергијата, вели диететичарот Сиднеј Грин. Цвеклото содржи природни нитрати, природни хемикалии кои се наоѓаат во почвата, воздухот и водата, кои се користат како додаток на храна за да се запре растот на бактериите и да се подобри вкусот и бојата на храната. Овие нитрати помагаат да се подобри циркулацијата на крвта кога тие се претвораат во азотен оксид во телото, што им помага на крвните садови да се шират.


Зеленчук со билки и зачини

Диететичарката Ејми Гудсон им предлага на оние кои сакаат да ја подобрат циркулацијата да се фокусираат на диетата DASH, која е дизајнирана да го намали крвниот притисок и да ја подобри циркулацијата. Таа објаснува дека оваа диета препорачува јадење од четири до пет порции зеленчук дневно.

– Зеленчукот е богат со хранливи материи и не содржи натриум, што е чест фактор за висок крвен притисок и затоа нездрава циркулација на крвта – додава Гудсон.

Ако треба да го подобрите вкусот, наместо сол користете билки и зачини.

Јаткасти плодови

Богати со омега-3 масни киселини, докажано е дека оревите помагаат во намалувањето на крвниот притисок, што може да помогне во протокот на крв, вели Грин.

Таа, исто така, вели дека оревите се добар извор на витамин Е, кој делува како антиоксиданс и може да помогне во ендотелијалната функција – ослободувајќи супстанции кои ја контролираат васкуларната релаксација и контракција, како и ензими кои го контролираат згрутчувањето на крвта, имунолошката функција и адхезијата на тромбоцитите.


Овошје богато со калиум

– Една од препораките на диетата „DASH“ е да се јаде храна богата со калиум – вели Гудсон.

Овошјето како урми, банани, бобинки и авокадо се богати со калиум.

Млечни производи со малку маснотии

Гудсон наведува и дека според диетата „DASH“, калциумот може да помогне во намалување на крвниот притисок и подобрување на циркулацијата.

„Конзумирањето три порции млечни производи со малку маснотии дневно може да ви помогне да го добиете потребниот калциум“, вели Гудсон, додавајќи дека порција значи една чаша млеко или јогурт со малку маснотии или околу 40 грама нискомаслено сирење.

Претходна објаваТуна или сардина? Еве која конзервирана риба е поздрава
Следна објаваКоја храна е штетна, а која е добра за здравјето на простатата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име