Дома Твој готвач Сакате БРУСКЕТИ, ќе ви се допаднат на овој начин: Наједноставниот рецепт

Сакате БРУСКЕТИ, ќе ви се допаднат на овој начин: Наједноставниот рецепт

527
0

Сакате БРУСКЕТИ, ќе ви се допаднат: Наједноставниот рецепт

Идеален за појадок и вечера, но и како вкусен оброк доколку додадете парче пршута, малку сирење и чери домати.

Италијанската кујна е богата со бројни вкусни специјалитети, а покрај пицата и шпагетите, брускетата е едно од омилените јадења во целиот свет. Освен што брзо се подготвува, брускетата може да се направи и на многу различни начини.

Сепак, постои еден рецепт кој не е толку обичен, а кој е многу вкусен. Тоа се брускети од леб , а се и многу украсни.

Доколку сакате да го пробате овој нов специјалитет, ви го пренесуваме рецептот, а вие пробајте го и уживајте во вкусот кој ќе стане толку омилен што ќе го правите секој ден.

Компоненти :

1 багет леб

2/3 чаша маслиново масло

3-4 чешниња лук

2-3 гранчиња магдонос

малку сол

малку мелен пипер

Подготовка :

Исечете ја багетата на кришки и три од нив „нанижете“ на стапче за скара.

Комбинирајте маслиново масло со мелениот лук, сечканиот магдонос и други зачини. Со ова премачкајте ги кришките леб од багет.

Се пече на умерено загреан грил тавче од двете страни околу 2-3 минути.

Послужете топло со зеленчук или месо на скара.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име