Дома Здравје Руска народна медицина:Природни лекови за имунитет

Руска народна медицина:Природни лекови за имунитет

921
0

Познавањето на лековитите растенија, односно познавањето на народната медицина е посебен подарок на различните народи, а меѓу нив се издвојува руската народна медицина која датира со векови. Квалитетот на руската народна медицина е препознаен насекаде низ светот, па на нашите простори можете да уживате во неа и да научите за природните лекови кои ќе го зајакнат вашиот имунитет .

Ви претставуваме руски природни лекови за зајакнување на имунитетот!

Сувото овошје го зајакнува имунитетот
Ако вашата ужина која вклучува чоколади ја замените со суво овошје, ќе го зајакнете имунитетот на едноставен начин за само неколку недели. Сувото овошје содржи антиоксиданси кои го зајакнуваат имунитетот и природно ве штитат од грип и вируси.

Русите ја обожаваат оваа опуштена техника на зајакнување на имунитетот со сушено овошје кое не е засладено со шеќер, а особено ги истакнуваат сувите брусница како производ полн со антиоксиданси и витамини. Брусницата можете да ја измешате со сливи и кајсии, кои лесно се наоѓаат на нашите простори. Доволно е да јадете една шака суво овошје два до три пати неделно со урамнотежена исхрана.

Сладок и зачинет руски пијалок за зајакнување на имунитетот
Кромидот е одличен за имунитетот, освен големо количество витамини содржи и фитохемикалии кои за многу кратко време можат да ви го зајакнат имунитетот.

Рускиот народен рецепт вклучува две главици кромид кои се ситно сецкани и се ставаат во 350мл вода. Водата треба да зоврие, а потоа да се остави да врие следните десет минути на тивок оган. Додадете три лажици мед на кромидот и преостанатата вода и добро измешајте.

Кога напитокот ќе се олади, чувајте го во фрижидер и пијте го на лажица следните пет дена, наутро на празен стомак!

Руска шага печурка
Руската сибирска чага печурка е позната во целиот свет и можете да ја најдете во специјализирани аптеки како прашок со додаден витамин Ц, кој со редовна употреба го зајакнува вашиот имунитет и ви дава сила за секојдневните активности. Широкиот асортиман на хранливи материи на печурката Чага со додаток на витамин Ц го зајакнува вашиот имунитет, но и ја забрзува регенерацијата на кожата и тиквите, ги убива слободните радикали во телото и бактериите, спречувајќи вирусни инфекции.

Влијанието на оваа печурка го потврдија и научниците кои докажаа дека директно влијае на зајакнувањето на организмот и дека може да го намали и неутрализира оксидативниот стрес кој се создава во телото и ги ослабува нашите клетки за да настане болест.

Чај од цвет од невен
Малку полесен природен лек од руските аптеки е чајот направен од суви цветови од невен, кој има антимикробно дејство и го смирува желудникот и промовира добро функционирање на цревата. Кога нашите црева се здрави и имаме доволен број позитивни бактерии во нив, нашиот имунитет убаво се развива и стануваме отпорни на сезонски вируси и грип.

Генерално, руската природна медицина ги обожава чаевите, а меѓу нив се издвојува чајот од цвет од невен, кој има остар мирис, но пријатен вкус.

Грижете се за вашето здравје!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име