Дома Твој Готвач РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Десерт со јаткасти плодови и капучино

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Десерт со јаткасти плодови и капучино

545
0

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Десерт со јаткасти плодови и капучино

Компоненти:

  • 170 гр мелени ореви
  • 5 јајца
  • 30 гр лебни трошки
  • 5 гр прашок за пециво
  • 80 гр шеќер во прав

Фил:

  • 250 мл слатка павлака
  • 40 гр шлаг во прав
  • 30 гр капучино

Декорација:

  • 50 гр сечкани ореви или рендано чоколадо по желба или само посипете малку со капучино.

Подготовка:

Белките изматете ги со прстофат сол, па додајте ги оревите, презлата и прашокот за пециво. Соединете со шпатула, а потоа изматете ги жолчките со шеќерот и додадете ги во белките. Нежно промешајте и истурете во плех обложен со хартија за печење.

Се пече во загреана рерна на 180 степени околу 15 минути. Готовата кора исечете ја на два дела. Изматете ги сите состојки за филот, па премачкајте ја долната кора. Се става втората кора и се премачкува со остатокот од филот. Украсете со сечкани ореви или рендано чоколадо по желба. Добро изладете.

Претходна објаваВитамините и суплементите ќе ви користат само ако ги користите правилно
Следна објаваЗошто некои луѓе брзо стареат, додека други не, иако се врсници?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име