Дома Твој готвач Рецепт за фин и миризлив ликер од аронија

Рецепт за фин и миризлив ликер од аронија

509
0

Рецепт за фин и миризлив ликер од аронија

Аронијата е бобинка од која можеме да направиме многу фини работи, вклучувајќи и вкусен ликер

Сосема непозната не толку одамна, но денес сеприсутна, аронијата не е само извор на здравје, туку и многу вкусна бобинка од која можеме да направиме многу убави нешта, вклучително и вкусен ликер.

Со интензивна виолетова боја и изглед кој неодоливо наликува на боровинки, бобинките од аронија ни дојдоа од Северна Америка и од сибирските земји. Тие се богати со супстанции кои помагаат во борбата против инфекциите, го спречуваат стареењето на клетките, се одличен извор на влакна и витамини и многукратно се корисни за човечкото тело.

Бобинките од аронија се јадат свежи, но се обработуваат и се користат во многу рецепти, од сокови, џемови до разни ликери.

Дали знаевте дека аронијата е и супербери која го намалува високиот крвен притисок? Иако има малку горчлив вкус, дефинитивно треба што почесто да го внесуваме во исхраната. Бобинките од аронија се јадат свежи, но се обработуваат и се користат во многу рецепти, од сокови, џемови до разни ликери. Ви носиме рецепт за вистински домашен, миризлив ликер од аронија.

Состојки за ликер од аронија:
500 гр бобинки од аронија
350 гр шеќер
1 л црвено вино
150 мл рум
1 парче цимет во кората
2 каранфилче
1 мешунка од ванила

Ликер од аронија – подготовка:
Во тенџере се ставаат виното, шеќерот, аронијата и зачините, се сече мешунката од ванила на половина, семките со нож се изгребат, се ставаат, се ставаат во мешунката и се остава да зоврие. Гответе на тивок оган околу 15 минути додека шеќерот целосно не се раствори.
Се трга од оган и се остава течноста малку да се излади, па се додава румот и се се меша.
Истурете во подготвени стерилизирани шишиња (заедно со бобинки и зачини), затворете и оставете да отстои најмалку четири недели. Од време на време малку протресете ја содржината на шишињата.
Послужете ги добро изладен.

Претходна објаваПостојат неколку начини засекогаш да се ослободите од стриите
Следна објаваВИКЕНД ХОРОСКОП ОД 18 ДО 20 АВГУСТ: Овенот ќе се препушти на креативни активности, а Вагите ќе уживаат во љубовта

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име