Дома Здравје Рецепт за топол пијалок од ѓумбир и шипка кој го чува здравјето...

Рецепт за топол пијалок од ѓумбир и шипка кој го чува здравјето и е многу вкусен

1218
0

Рецепт за топол пијалок од ѓумбир и шипка кој го чува здравјето и е многу вкусен

Чаевите се лекари во шолји и се корисни за нашето здравје во текот на целата година, особено кога доаѓаат постудените месеци од годината. Чаевите од ѓумбир, шипинка и рузмарин се одлични за одржување на имунитетот и за дијабетичари. Кога овие состојки ќе се спојат, се создава витаминска бомба со одличен вкус, која можете да ја пиете топла или разладена и да ја пиете во текот на денот.

Подолу можете да прочитате за благотворните својства на состојките во овој домашен чај, како и едноставен рецепт за негова подготовка.

Корисни состојки
Ѓумбирот е богат со минерали (калиум, магнезиум, бакар, манган), но и со витамин Ц. Содржи изобилство од таканаречените фитонутриенти, меѓу кои и ѓумбирот, кој го поттикнува варењето и циркулацијата и има антиинфламаторно дејство.

Лимонот е природен диуретик незаменлив при детоксикација – совршено го чисти црниот дроб, го стимулира варењето и одржува поволна киселост (pH) на телото. Лимонот е богат со витамин Ц, калиум, калциум и магнезиум, кои го зајакнуваат имунитетот и помагаат против алергии.

Шипинка е лековита во зимските месеци кога придонесува за заштита на имунитетот од настинки и како облик на хидратација при покачена телесна температура , пишува Крени здравје.

Рузмаринот го намалува ризикот од рак, дојка и дебелото црево, ја подобрува меморијата и функцијата на мозокот, ги ублажува дигестивните проблеми, го стимулира растот на косата, го намалува стресот и ги ублажува настинките и грипот.

Пијте со шипка и ѓумбир – состојки:
2 литри вода
5 см ѓумбир
4 супени лажици исушени колкови од роза
1 лажица рузмарин
1 цел лимон
мед по желба

Напиток со шипка и ѓумбир – подготовка:
Сите состојки ставете ги во водата и почекајте да зоврие. Откако ќе зоврие, намалете ја топлината и варете околу половина час. Процедете и изладете, а на крајот додадете мед по желба. Вака приготвениот чај можете да го пиете топол или ладен.
Забелешка : Прекумерното консумирање на шипинки може да влијае на сонот.

Извор: Get Healthy

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име