Дома Твој готвач Рецепт за старомоден десерт кој не може да ве разочара

Рецепт за старомоден десерт кој не може да ве разочара

5419
0

Рецепт за старомоден десерт кој не може да ве разочара

Компоненти

  • 200 гр путер
  • 100 гр шеќер
  • 3 жолчки
  • 1 цело јајце
  • 100 мл млеко и малку квасец
  • брашно по потреба

Фил

  • 100 гр ореви
  • 50 гр шеќер
  • 50 гр суво грозје

Подготовка

Се мати со путерот кој бил на собна температура.

Додадете шеќер, а потоа јајцата и матете додека не стане пенеста.

Додадете го млакото млеко во кое нарасна квасецот. Додадете брашно и измешајте во мазна маса.

Направете мали топчиња кои малку ги размачкавте и ставете го филот. Затворете ги топчињата и свртете ги на страната каде што е затворена.

За филот попарете ги оревите со малку шеќер. Додадете суво грозје кое е натопено во млака вода.

Печете ги топчињата на пониска температура на околу 160 степени. Воглавно да ги задржиме бело печени. Свиткајте ги во шеќер во прав и ванила.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име