Дома Твој готвач Рецепт за сочен колач со гриз: Вкусен, сочен и едноставен (ВИДЕО)

Рецепт за сочен колач со гриз: Вкусен, сочен и едноставен (ВИДЕО)

2701
0

Рецепт за сочен колач со гриз: Вкусен, сочен и едноставен (ВИДЕО)

Потребни состојки за бисквит:
3 јајца
1 чаша шеќер
1 чаша млеко
1 чаша масло
1 чаша брашно
200 гр гриз
1 прашок за пециво (13 гр.)
2 ванилин шеќер

Печете го бисквитот во загреана рерна на 180 степени 25-30 минути.

Прелив:
2 чаши шеќер
2 чаши вода
Сок од 1/2 лимон (не е потребен ако немате)

Гответе го шербет преливот 7 минути
Со ладниот прелив прелијте го врелиот колач.

Чашата е 200 мл. Тава 32*25 см

Деталите погледнете ги во видеото:

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име