Дома Здравје РЕЦЕПТ ЗА СИРУП ОД МЛАДИ Коприви – ЌЕ ВИ ГО ПРЕРОДИ ОРГАНИЗМОТ

РЕЦЕПТ ЗА СИРУП ОД МЛАДИ Коприви – ЌЕ ВИ ГО ПРЕРОДИ ОРГАНИЗМОТ

11745
0

РЕЦЕПТ ЗА СИРУП ОД МЛАДИ Коприваи – ЌЕ ВИ ГО ПРЕРОДИ ОРГАНИЗМОТ

Копривите веќе почнаа да никнуваат насекаде. Ќе го видите на ливади, околу куќи, покрај реки. Најдете чисто место, подалеку од сообраќајот и изберете ги врвовите на младите коприви.

Копривата е тревно растение кое е погодно за хранлива почва. Богат е со лековити материи и помага при многу тегоби, го чисти црниот дроб, лечи анемија, крв, ревматизам.

Компоненти:

– 400 гр листови млада коприва

– 7 лимони

800 гр шеќер (може и кафеав)

5 лажици ливадски мед

1 литар зовриена вода

Подготовка:

Измијте ги убаво листовите од коприва. Во садот истурете вода и 5 излупени лимони кои претходно сте ги исечкале на прстени. Покријте го садот и оставете го да отстои 24 часа.

Следниот ден добро изгмечете ги сите состојки со раце, а потоа добиената течност процедете ја во цедалка или крпа за газа.

Додадете го шеќерот и свежо исцедениот сок од преостанатите 2 лимони и оставете неколку часа, повремено мешајќи додека не се раствори целиот шеќер.

Оставете ја смесата да зоврие и оставете ја да се вари 5 минути со постојано мешање. Ако има пена, отстранете ја од површината. Ставете го медот на крајот кога смесата ќе се олади.

Добиениот сируп истурете го во стерилизирано шише и чувајте го на ладно и темно место.

Конзумирајте по едно лажиче на ден.

Секако пред секаква употреба на природна медицина консултирајте се со вашиот лекар.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име