Дома Твој готвач РЕЦЕПТ ЗА КОМПИР САЛАТА, ТОПЧИЊА: Посна салата за Свети Никола

РЕЦЕПТ ЗА КОМПИР САЛАТА, ТОПЧИЊА: Посна салата за Свети Никола

3998
0

РЕЦЕПТ ЗА КОМПИР САЛАТА, ТОПЧИЊА: Посна салата за Свети Никола

Направете салата од компири која можете да ја послужите и како предјадење за Свети Никола.


Ви донесуваме рецепт за салата од компир, која оригинално е направена од компири јаболка, краставици, моркови и мајонез. Подоцна се обликува во топка, па одлично е за празнично предјадење. Постојат многу рецепти за оваа салата од компир, па ако сакате да направите брза што можете да ја послужите

Компоненти:
6 компири
1 краставица
4 моркови
2 јаболка
8-10 лажици мајонез (посен)
1 лажичка сенф со мед
1 кафена лажичка сенф

Рецепт за салата од компир – мезе за Свети Никола:
Исечете ги компирите на коцки и сварете ги, исто и морковите сварете ги. Краставицата, јаболкото и морковот ситно исечкајте ги. Зачинете ги компирите со сол и бибер, па изгмечете ги. Додадете краставица, јаболко, морков и измешајте. Потоа истурете мајонез и сенф и сè добро измешајте. Ако сакате да ја послужите оваа салата како мезе за Свети Никола, тогаш треба да ставите посен мајонез.

На крај од смесата формирајте топчиња и уживајте во посната слава.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име